Китайският президент Си Цзинпин ще се присъедини към виртуална климатична среща на върха с Франция и Германия, съобщи Пекин в четвъртък, предаде АФП.
Новината дойде, когато Джон Кери, пратеникът на президента Джо Байдън по климатичните въпроси, е в Шанхай, за да натрупа подкрепа от най-големия замърсител в света за стремежа на Америка да се справи с предизвикателствата в областта на околната среда.
Кери е в Китай за срещи с колегите си до събота - първото посещение на представител на новата американска администрация. Не се очаква Кери да се срещне със Си.
Пекин неочаквано обяви, че президентът ще се присъедини към онлайн френско-германската среща на високо равнище в петък "по покана на френския президент Еманюел Макрон".
Пътуването на Кери се разглежда като шанс за Пекин и Вашингтон да отстранят високото политическо напрежение помежду си - след нажежена среща миналия месец между дипломати в САЩ - и да се съсредоточат върху областите на потенциално сътрудничество в областта на климата.
Байдън преобърна климатично-скептичната политика на своя предшественик Доналд Тръмп и я направи приоритет и е домакин на виртуална среща на върха на световните лидери следващата седмица.
Не е възможно глобално решение за изменението на климата без САЩ и Китай да играят активна роля в прлоцеса, тъй като водещите две икономики в света заедно произвеждат почти половината от общите емисии на парникови газове в света.
Ли Шуо от Грийнпийс Китай заяви, че се надява преговорите да доведат до споразумения, касаещо огромното използване на въглища в Китай. "Китай е най-големият потребител на въглища, той все още изгражда електроцентрали, работещи с въглища, както в страната, така и по протежение на "Един пояс, един път ", каза той пред Франс прес, имайки предвид мащабния международен инфраструктурен план на Китай.