Арменският премиер Никол Пашинян не е никак доволен от действията на руските "мироопазващи сили", които трябваше да посредничат за разрешаване на конфликта с Азербайджан в Нагорни Карабах. Според него те не са успели да предотвратят "незаконната блокада" в населената с арменци област.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Ереван обвини Баку, че е създал хуманитарна криза в планинския анклав, като е блокирал единствената сухопътна връзка, която го свързва с Армения. Пашинян заяви, че руският мироопазващ контингент в Нагорни Карабах "не изпълнява задължението си да контролира Лачинския коридор", цитиран от AFP.
От миналата седмица азербайджански активисти блокираха ключовия път в знак на протест срещу незаконния според тях добив на полезни изкопаеми. Баку твърди, че протестът е бил спонтанен и гражданският транспорт може да се движи свободно в двете посоки между Армения и Нагорни Карабах, пише БГНЕС. Армения обаче обвинява Азербайджан в организиране на демонстрациите.
#Armenian Prime Minister #Pashinyan said that #Russian peacekeepers are not fulfilling their commitments to control the #Lachin corridor. pic.twitter.com/W4grqGZ26y
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
— NEXTA (@nexta_tv) December 22, 2022
"В резултат на незаконната блокада хуманитарната ситуация в Карабах е изключително тежка", каза Пашинян. "Основният смисъл на присъствието на руските мироопазващи сили е да се предотвратят незаконните действия и да се контролира Лачинският коридор". Той заяви, че вече е представил предложенията си за мирния договор с Азербайджан и е готов да го подпише.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че "руските миротворци правят всичко възможно, за да осигурят ред и спокойствие на териториите, където са разположени".
Миналата седмица арменският парламент заяви, че регионът страда от недостиг на храна, лекарства и гориво. Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс предупреди, че "затварянето" на Лачинския коридор "има сериозни хуманитарни последици и връща назад мирния процес" между двете страни.
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Още: Бедствие в Индонезия: Свлачище уби 16 души (ВИДЕО)
Припомняме, че през есента на 2020 г. Армения и Азербайджан водеха шестседмична война, която отне живота на повече от 6500 военнослужещи от двете страни. Тя завърши със споразумение с посредничеството на Русия и доведе до отстъпка на обширни територии от страна на Ереван. През октомври 286 души от двете страни бяха убити в сблъсъци, които застрашиха отново мирния процес. Русия разположи контингент от военни в Нагорни Карабах, когато конфликтът се разгоря преди началото на войната в Украйна.
Миналия месец Владимир Путин се срещна в Сочи с лидерите на двете страни – Пашинян и азербайджанския президент Илхам Алиев. Той се явява посредник за мир в региона. След срещата стана ясно, че Ереван и Баку са се споразумели да не прилагат сила при уреждането на споровете помежду си в Нагорни Карабах. Само че дни след това пак имаше стрелба през границата.