Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Училище отказа да вземе първокласничка от ромски произход - живеела далеч

04 октомври 2017, 15:55 часа • 9083 прочитания

Училище в Асеновград отказа да запише първокласничка от ромски произход. Това твърди Шефкет Джандар – майка на 7-годишната Нур.

Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си

Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата

Според разказа ѝ пред Actualno.com, комисия от ОУ "Петко Каравелов" в Асенoвград я е посетила, за да ѝ съобщи, че детето е записано в 1-ви клас. Учителите, които участвали във визитата, казали на жената, че трябва на първия учебен ден да заведе момиченцето в училището около 9:00 часа сутринта, след което си тръгнали. Отивайки на 15-ти септември, с букет в ръка, детето било върнато и пренасочено да бъде записано в ОУ "Никола Вапцаров", с мотива, че няма свободни места в класовете.

"Започна едно ровене по списъци и прехвърляне от госпожа на госпожа и накрая ни отпратиха да си вървим. Аз не искам да записвам Нур в другото училище, защото там децата не учат изобщо", жалва се пред екипа на Actualno.com жената.

Шефкет каза, че е подала сигнал и до хуманитарния отдел в Община Асенoвград, но резултат няма. 7-годишното ромче е посещавало предучилищната група в същото училище в продължение на две години, а голямата дъщеря на Шефкет Джандар – Нуртен,е ученичка в 3-ти клас, пак там. Или по-точно беше. Майката се е отказала да се бори с бюрокрацията и е решила да премести и каката на Нур в ОУ "Никола Вапцаров", като вече е взела необходимото удостоверение за това. По думите на жената, директорът на ОУ "Петко Каравелов" е обяснил, че първокласниците се записват по райони.

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

"Като е така, защо в училище "Никола Вапцаров" няма един турчин или българин, а все от ромската махала са всички? После ние ли сме виновни, че не учат децата? Нали искаме хубаво образование, да се научат да говорят, да се разбират добре. А и нямаме проблеми с по-голямото ни момиченце Нуртен досега в училище. Аз искам детето ми да учи, а не да се ожени на 12-13 години", обясни Шефкет Джандар.

Майката не е разбрала за какво точно е отишла комисията в дома ѝ, смята Христо Андонов,  директор на ОУ „Петко Каравелов“. Той обясни, че учители от асеновградското учебното заведение са посетили семейството, за да напомнят, че детето трябва да бъде записано в първи клас, по принцип, а майката е помислила, че първокласничката вече фигурира в списъците на ОУ "Петко Каравелов". По думите на Андонов, малката Нур не е била приета в това училище още на първо класиране, тъй като не е отговаряла на част от критериите. Класацията се извършва чрез точкова система.

Според наредбата на общината, сред основните изисквания, по които се прави подборът на първокласниците, е местоработата на родителите, посочи директорът на ОУ "Петко Каравелов" в Асеновград. Освен това, с предимство се ползват деца с увреждания. Роля при записването на първокласниците играе и близостта на учебното заведение до местоживеенето на детето. Именно последният фактор е ключовата причина 7-годишната Нур да не фигурира в списъците на ОУ "Петко Каравелов", където в 1-ви клас са запълнени четири паралелки с по 24 ученици. Христо Андонов поясни, че заради това момиченцето е пренасочено към по-близкото до жилището ѝ на улица „Русалка“ №22 ОУ "Никола Вапцаров".

Към настоящия момент, близо 20 дни след началото на учебната година, малката Нур все още не е пристъпила прага на класната стая и никой не поема отговорността за това, че детето не ходи на училище.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес