Поканата към Русия да се върне във формат Г-8 в сегашния контекст ще бъде знак за слабост на Г-7, заяви източник в Съвета на Европейския съюз.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
„Идеята да се покани Русия на срещите на Г-7 без предварителни условия би била контрапродуктивна, това е знак за слабост“, смята източникът.
Източникът подчерта, че според европейската страна „причината за изключването на Русия от Г-8 през 2014 г. остава и до днес“
Уточнява се, че изявлението е направено в навечерието на срещата на високо равнище на държавните глави на Г-7 в Биариц (Франция) на 24-26 август.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
По-рано друг европейски дипломат заяви, че изпълнението на Минските споразумения е предпоставка за премахване на санкциите срещу Русия и покана Москва за Г-8.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
В същото време Европа не коментира факта, че Русия не е страна по Минските споразумения, а гарант за тяхното изпълнение, заедно с Германия и Франция.
Източникът добави, че темата за завръщането на Русия в организацията не е в официалния дневен ред на срещата на лидерите на Г-7, „въпреки това тя може да бъде повдигната от лидерите в раздела за отношенията с Русия“.
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че подкрепя завръщането на Русия в Г-7.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
В същото време президентът на Украйна Владимир Зеленски заяви, че възраждането на формата на Г-8 с участието на Русия ще стане възможно едва след „завръщането“ на Крим и края на конфликта в Донбас.
Крим стана руски регион след референдума, повече от 96% от участниците подкрепят обединението с Русия. Президентът Владимир Путин подчерта, че въпросът за собствеността на Крим е закрит напълно.