Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Значението на възможното решение на Турция да не влиза в ЕС

27 март 2017, 17:45 часа • 1906 прочитания

В условията на увеличаване на противопоставянето между турските власти и Европейския съюз народът на Турция на референдум може да се изкаже против влизане на страната в ЕС, въпреки че за Европа това решение няма да бъде много значимо.

По-рано турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че е възможно провеждане на референдум, на който той предлага да бъде поставен въпросът за целесъобразността на продължаването на преговорите за влизане на страната в Блока.

Отношенията между Турция и ЕС са изострени, след като властите на Германия и Нидерландия забраниха агитации от страна на турски министри пред избиратели от турски произход преди референдума за пакет от изменения на конституцията, който ще бъде проведен в Турция на 16 април.

Предложението за втори референдум - за продължаването на преговорите за присъединяване към Общността - е инструмент за натиск върху страните от ЕС.

Значението на референдума за ЕС

В Европа има достатъчно сили, които противодействат на влизането на Турция в състава на Евросъюза. Политици от страни, като Великобритания и Германия, по-рано заявиха, че Турция не е страната, която трябва да бъде член на ЕС. Именно затова отговор на потенциалния референдум, че Турция няма смисъл да опитва да се присъедини към ЕС, няма да бъде шокираща новина за Брюксел и няма да има кардинално значение и практическо значение.

От юридическа гледна точка референдумът е единствено мнение на обществеността и израз на подкрепа спрямо Ердоган. Конкретното решение по въпроса обаче ще бъде взето от властите на Турция.

Експертите не очакват допитването до турския народ да повлияе върху отношенията между ЕС и Анкара. Те в момента са достатъчно сложни и се наблюдава тенденция те да стават все по-изострени.

Дори Турция да реши да не влиза в ЕС и да излезе от неговата сфера на влияние, страните-членки в него все пак имат достатъчно ефективни лостове за натиск върху Турция във връзка с това, че на тяхна територия пребивава голяма част от турската диаспора.

От Европейския съюз до НАТО

Ако бъде прието решение, което не е в полза на ЕС, то по-нататък може да стане въпрос за членството на Турция в НАТО. Засега за това не се говори и въпросът не е обсъждан, но нарастването на напрежението между Брюксел и Анкара може да подтикне Ердоган да прибегне и към такъв вид натиск.

РИА Новости

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес