Украинският президент Володимир Зеленски е изправен пред нарастващото предизвикателство в Централна Европа, където популистки лидери, включително новоизбраният министър-председател на Словакия, се противопоставят на допълнителна военна помощ за Киев от Европейския съюз и НАТО.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
В четвъртък, 26 октомври, премиерът Роберт Фицо, чиято партия спечели парламентарните избори през септември, заяви, че Словакия повече няма да предоставя военна помощ на Украйна, настоява за започване на преговори с Москва и незабавно прекратяване на военните действия в Украйна.
"Няма да подкрепя военна помощ за Украйна. Незабавното прекратяване на военните действия е най-доброто решение, което имаме сега за Украйна", каза министър-председателят и добави, че Братислава ще продължи да изпраща хуманитарна помощ на Киев. "Европейският съюз трябва да се трансформира от доставчик на оръжия в миротворец." Още: Републиканци към Байдън: Искаш помощ за Украйна? Спазвай 12 условия
Фицо също подчерта, че ще се противопостави на всякакви антируски санкции, които смята вредни за Словакия. „Няма да гласувам за никакви антируски санкции, докато не видим анализ на възможното им въздействие върху Словакия", каза той. „Ако възникне въпросът за санкции, които ще ни навредят, както правят повечето санкции, не виждам причина за тяхната поддръжка".
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Изборът на Фицо може да доведе до това Словакия да се присъедини към Унгария и нейният премиер Виктор Орбан, като се превърне в още една пречка пред усилията на ЕС срещу Москва.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Алена Кудзко, вицепрезидент по политиката и програмното развитие в мозъчния тръст Globsec в Братислава, каза пред репортери на Newsweek, че Фицо е известен с прагматичния си подход, който е поддържал през цялата си дълга политическа кариера.
„Той няма да подкрепи Русия само заради самата подкрепа. Той няма да подкрепи Орбан само заради подкрепата на Орбан. И той няма да подкрепи Европейския съюз и НАТО само заради подкрепата на Европейския съюз и НАТО“ - каза Кудзко. Още: Орбан: Украйна няма да спечели, унгарските данъкоплатци няма защо да ѝ помагат
„Ако възникне необходимост, той може да се съгласи с решенията на Европейския съюз и НАТО“, добави тя. „Но, разбира се, той ще се опита да води твърди преговори, за да постигне определени отстъпки за Словакия, които ще му бъдат от полза на вътрешнополитическата арена."
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Словакия е една от най-малките страни в НАТО и Европейския съюз, но принципът на единодушно вземане на решения, който ръководи и двата блока, дава на Братислава значително влияние. Даже една държава като Унгария може да предизвика сериозни разногласия в двете организации и сега служителите на ЕС и НАТО могат да се сблъскат с двоен проблем.Александър Мережко, член на украинския парламент и председател на комисията по външни работи на Върховната рада, каза пред Newsweek, че изявлението на Фицо „е неприятно обстоятелство и може да си имаме работа с мини-Орбан“. Още: Унгария и Словакия блокираха 50-те млрд. евро за Украйна от европейския бюджет
"Словакия наистина не беше най-големият доставчик на помощ за Украйна. В същото време се надявам, че демократичната опозиция в Словакия е достатъчно силна, за да попречи на Фицо да превърне тази страна в Унгария", добави Мережко.
Въпреки малкия размер на страната (6 млн. души), словашкото правителство, преди пристигането на Фицо, успя да прехвърли значително количество военна помощ на Украйна. Братислава изпрати боеприпаси, бронирани бойни средства, артилерийски оръдия и дори бойни самолети в съседната държава, като бившият министър на отбраната Ярослав Над счита, че доставките на оръжие са „правилното нещо“.
Когато говорителят на Кремъл Дмитрий Песков беше попитан за решението на Фицо в четвъртък, 26 октомври, той отговори: „Словакия не е имала толкова голям дял в предоставянето на оръжия, така че е малко вероятно това да повлияе на целия процес“.
ОЩЕ: Подкрепят ли украинците Зеленски: Голямо проучване с категоричен отговор
Превод: Ганчо Каменарски