Данъчните задължения в размер на 13 милиарда евро, които според Европейската комисия компанията „Епъл“ трябва да плати на ирландското правителство, ще достигнат за годишния здравен бюджет, за около 100 хил. нови жилища за бедните и за изплащането на голям част от външния дълг на страната. Защо тогава ирландското правителство не иска тези пари?
Ирландският министър на финансите Майкъл Нунън заяви във вторник, че ще се бори срещу решението на Европейската комисия, според което най-богатата компания на света трябва да плати най-малко 13 милиарда евро, повече от двойно на размера на всичките корпоративни данъчни постъпления за 2015 г. или еквивалента на около 3000 евро на жител на страната. Той предизвика критиката на депутатите от опозицията, които смятат, че Дъблин трябва да приеме парите. За правителството обаче залозите са по-големи.
Данъчната система за компаниите в страната е основна за икономическата политика на страната, привлякла „Епъл“ и „Фейсбук“ в Дъблин. Дори и когато Ирландия се нуждаеше преди шест години от международен финансов спасителен план, тя устоя на натиска да промени начина, по който облагаше компаниите. Въпреки, че отсъждането на ЕК по „Епъл“ да не заплашва пряко 12,5-процентната данъчна ставка, правителството е обещало да застане на страната на компанията, която според него помага на икономиката.
„Да се направи нещо различно, е все едно да се изядат картофите за засяване“, заяви Нуунън, добавяйки, че поражение на правителството ще удари бъдещите поколения.
Централата на „Епъл“ в Ирландия отрича нарушения и отрича да е сключвала договор с ирландското правителство при прекалено благоприятни условия. Производителят на „АйФон“ е една от над 700-те американски компании, които имат подразделения в страната и които общо дават работа за 140 хил. души. За „Епъл“ просрочените данъци са капка в морето от пари. Миналият месец компанията притежаваше 232 милиарда долара, от които 214 милиарда в активи в чужбина. Компанията печелеше по 4,45 милиарда месечно миналата година, така че просрочените плащания представляват само тримесечна печалба.
„Репутацията е всичко“, заявява Питър Вейл, данъчен експерт в базирана в Дъблин компания за данъчни консултации. „Числата не са проблем в случая, а в последствията от това, че Ирландия се ангажира с интересни занимания в данъчната сфера, идеята, че сключва специални договори и т.н.“, добави той.
Правителството твърди, че дори и да приеме парите, европейските правила означават, че страната ще трябва да използва средствата, за да изплати част от своя външен дълг в размер от 180 милиарда евро, вместо да ги влее в бюджета. И все пак, докато ирландската здравна система се задъхва, натискът върху правителството да смени насоката си се натрупва. Опозиционната партия „Шин Фейн“ смята, че правителството не трябва да обжалва решението, защото според нея идеята е „фарс“.
„Правителството „ ще се опита на всяка цена да избегне възвръщане на данъчните приходи, дължани на ирландския народ“, заяви евродепутатът от „Шин Фейн“ Мат Карти. „Няма оправдание това решение на ЕК да се обжалва, правителството трябва веднага да изключи възможността за това“, добави той.
Bloomberg