Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Германия зависи от руския газ?

14 април 2022, 16:51 часа • 5586 прочитания

Може ли Германия да откаже доставки на енергия от Русия и ако да, кога? Как Берлин стана силно зависим от руския газ? Журналистът Екхард Клайн търси отговори на тези въпроси в Der Spiegel.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Малко западни страни са толкова зависими от вноса на енергия от Русия, колкото Германия. От там се внасят почти 50% въглища и 34% петрол. Впечатляваща е и връзката на страната с руския газ – повече от половината от синьото гориво идва от Русия.

Никоя друга страна в ЕС и целия свят не внася толкова газ от Русия, колкото Германия. Фактът, че страната е изпаднала в такава неприятна ситуация, е резултат от погрешно историческо развитие.

От 70-те години на миналия век Германия все повече разчита на природния газ като енергиен носител. Поради планираното постепенно спиране на въглищата и ядрената енергия зависимостта от Русия като най-голям доставчик на енергия стана още по-силна.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Към това се добавят и някои местни характеристики – например и досега две големи петролни рафинерии в Саксония-Анхалт и Бранденбург се снабдяват с петрол по руски тръбопроводи. Това е наследството на ГДР.

Повече от 90% от газа, консумиран в Германия, идва по газопроводи, предимно от три държави - Русия, Норвегия и Холандия. Доставките от Норвегия и Холандия трудно могат да бъдат увеличени. Реални опции са доставките на газ от Азербайджан, Алжир и Мароко.

Алтернатива може да бъде втечнен природен газ (LNG), който може да се доставя с танкери от страни-производителки като САЩ, Катар и Австралия. Въпреки това Германия все още няма пристанище за приемане на LNG - то е в етап на планиране.

Поради това федералното правителство търси възможности за локализиране на плаващи терминали в Северно и Балтийско море, които биха могли временно да бъдат използвани през зимата на 2022-2023 г. След няколко години планираните LNG терминали на сушата могат да приемат такива обеми газ, които ще надхвърлят доставките на газ от Русия.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес