Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Войната в Украйна заплашва да заключи тайните на "вратата към подземния свят"

05 юли 2023, 07:30 часа • 14328 прочитания

Конфликтът в Украйна провали плановете на западни учени да проучат карстовия понор Батагай, пише Newsweek. Изучаването на този кратер ще ни позволи да научим как вечната замръзналост е претърпяла затопляне в миналото и да предложим прогноза как тя ще се държи днес.

Термокарстовият басейн в Сибир може да крие тайните за това какъв е бил животът на Земята преди повече от 600 000 години. От началото на руската инвазия в Украйна обаче това място вече става практически недостъпно за западните изследователи.

„Това беше голямо прекъсване на цялата ни научна работа и спря дългогодишното ни сътрудничество с руски научни институции“, каза Томас Опел, палеоклиматолог от института „Алфред Вегенер“ в Германия.

Карстовият понор Батагай, който местните жители наричат "портата към подземния свят", е най-големият кратер от вечна замръзналост в света. Площта му е около 800 декара.

„Когато за първи път погледнах в тази гигантска дупка, бях наистина зашеметен", призна Опел. „Тогава беше лято и буквално можехме да видим и чуем промените - падащи капки стопена вода. Видяхме как блоковете от вечно замръзналата земя се откъснаха от отвесна стена и паднаха надолу. Можеше да се види от първа ръка как се променя това място."

Никой не знае причините за този гигантски провал, но учените смятат, че най-вероятно той се е появил в резултат на обезлесяването на околните гори и от работата на тежко оборудване. Поради разрушаването на изолиращите слоеве растителност на повърхността на понора, топлината постепенно прониква по-дълбоко в почвата, причинявайки топенето на вечната замръзналост, пише още Newsweek.

„Като се има предвид изменението на климата, подобни процеси ще се случват все по-често“, е сигурен Опел.

Тъй като тази област на вечна замръзналост се характеризира с високо съдържание на лед, ефектът от топлината е причинил срутването на цялата конструкция. С топенето на леда този кратер постепенно придобива формата на това, което мнозина днес наричат „мега корито“.

Динамиката на промените в този кратер е невероятна, тъй като той съществува от около 6 десетилетия. Това, което е особено необичайно обаче, е зоната на вечно замръзналата земя, открила се след срутването.

"Това е първият път в Сибир, когато успяхме да датираме толкова древни слоеве от вечна замръзналост", уточни Опел. "Когато получихме резултатите от датирането на нашите проби, бяхме наистина изненадани. Те се оказаха много древни." Любопитни подробности за друг известен кратер четете тук: Туркменистан иска да гаси „Вратата на ада“

Използвайки два метода за датиране, екипът успя да оцени възрастта на вечната замръзналост на над 600 000 години.

„Като се има предвид моя опит като палеоклиматолог, това е наистина вълнуващо", призна Опел. „Съществуването на такава древна вечна замръзналост днес не изненадва никого, тя обикновено е заровена дълбоко в земята и не е достъпна. Можем да вземем проби от вечната замръзналост от същото място, което се е образувало преди повече от 600 000 години, и работа по реконструкцията на климата и околната среда от този период от време."

Пропадането е постоянно променяща се система, чиито граници, според Опел, се разширяват с 15 метра годишно.

"В крайна сметка понорът ще се разшири, докато стигне основната скала. След това няма да имаме наситен с лед материал, от който да вземаме проби", обясни той. "Но никой не знае кога ще се случи това. Може да е след 10 години, 50 или дори 100.

Опел и неговият екип успяха да посетят тази огромна дупка през 2017 и 2019 г., но сега тя стана недостъпна за тях.

"Първоначално планирахме да се върнем там отново, но започна конфликтът в Украйна и сега всичко е преустановено. Официалното сътрудничество с руски институции и изследователи вече не съществува", каза Опел.

Опел и неговият екип обаче продължават да използват данните, които са събрали от предишни пътувания, за да изследват древния пермафрост (вечна замръзналост). Техните констатации са отразени в научна статия, публикувана в списанието Permafrost and Periglacial Processes на 30 май тази година.

Има много начини да получите информация от древна замръзнала почва.

"Можем да проследим температурните промени в миналото, използвайки стабилни изотопи на кислорода и водорода във вечно замръзналия лед. Те ни позволяват да получим информация за зимните температури в древни времена", обясни Опел. "Можем също така да проведем голямо разнообразие от палеоекологични проучвания."

Този термин включва буквално всичко – от анализа на цветен прашец до откриването на останки от древни животни. Още: Ами ако Земята се намира в черна дупка?

„Там бяха открити редица впечатляващи находки – например останките от жребче, датиращи от последната ледникова епоха“, каза Опел. „Моите колеги също започнаха да анализират проби от древна ДНК, съдържаща се в седименти, което ни позволява да реконструираме не само растителността от онова време, но и цялата екосистема."

Това голямо земно пропадане може също да разкаже на учените как древната вечна замръзналост е успяла да оцелее в предишни периоди на затопляне. В наше време това знание ще бъде от голямо значение за цялата планета.

„Ние знаем, че тази древна вечна замръзналост е претърпяла най-малко два наистина горещи периода в миналото, така че въпросът сега е как съвременната вечна замръзналост ще реагира на бъдещото затопляне“, обясни Опел.

Топенето на вечна замръзналост може да окаже значително влияние върху стабилността на планетата. Първо, докато се топи, около 1,7 трилиона тона въглерод, за който учените смятат, че е заровен в тази почва, ще бъдат освободени в атмосферата. Второ, болестотворните микроби, които са останали в почвата в продължение на хиляди години, могат да бъдат освободени, когато се размразят.

Все още не е ясно какво въздействие може да има понора Батагай върху климатичните системи на Земята, но Опел уверява, че той и неговият екип работят за проучване на възможните въздействия.

Автор: Пандора Деван

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес