Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украинците ще се учат да побеждават руснаците с по-малко снаряди

16 февруари 2023, 07:30 часа • 4222 прочитания

Въоръжените сили на Украйна ще трябва да харчат боеприпаси по-икономично, тъй като Западът няма време да попълни резервите им. За целта Киев ще трябва да промени тактиката за водене на война и да разчита повече на маневрите на бойното поле, като САЩ ще окажат помощ за това. Причината - западните страни нямат капацитет да попълнят запасите от изразходвани боеприпаси от украинската армия.

Характерна особеност на въоръжения конфликт в Украйна е масовото използване на артилерия от двете страни. Хиляди снаряди експлодират на фронтовата линия всеки ден, а Съединените щати и европейските страни доставят боеприпаси за украинците с големи усилия.

Говорейки в Брюксел след среща с други лидери на НАТО, министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин намекна за нарастващата загриженост във Вашингтон и другите съюзници на Украйна относно недостига на боеприпаси. "Украйна консумира артилерийски боеприпаси в големи количества. Ние правим всичко възможно, работим с чуждестранни партньори, за да ѝ дадем колкото може по-много боеприпаси и да го направим най-бързо", каза той.

Столтенберг: Украйна ползва повече боеприпаси, отколкото НАТО произвежда

САЩ и Европа търсят възможности за увеличаване на производството на снаряди, за да попълнят арсеналите си и да осигурят на Киев възможност за пролетна офанзива. В същото време Англия и Германия, в процеса на обучение на украинските военни, променят тактиката на техните маневрени действия на бойното поле. Тоест, те търсят начини да отблъснат руската офанзива, без да използват много боеприпаси.

"Ние работим с украинските военни в цяла Европа с акцент върху маневрите. Те трябва да наблегнат повече на маневрите. Така ще имат по-добър шанс за намаляване на консумацията на артилерийски снаряди", заяви американският министър на отбраната.

Великобритания, която вече е обучила 10 000 украински войници в тактика на пехотата, обеща да обучи още 20 000 тази година с помощта на норвежки, нидерландски и други инструктори от НАТО.

Вече имаше известен напредък по въпроса за артилерията по време на срещата в Брюксел на контактната група по отбраната за Украйна, която включва ръководители на военни ведомства от 50 държави. Те се срещат веднъж месечно, за да координират военната помощ за Киев.

Франция и Австралия се споразумяха да създадат съвместно допълнително производство на 155 мм боеприпаси, които формират основата на новия украински артилерийски арсенал, получен от Запада. САЩ също се опитаха още миналата година да увеличат производството на 155-милиметрови боеприпаси, тъй като Украйна използва хиляди от тях ежедневно и вече е използвала повече от милион боеприпаси от този калибър, изпратени от Съединените щати и техните съюзници. Сухопътните сили на САЩ обещаха да утроят производството на снаряди в сравнение с предвоенния брой от 14 000 единици. До 2025 г. те възнамеряват да произвеждат 90 000 снаряда на месец.

Намаляването на запасите от боеприпаси се наблюдава не само в цевната артилерия. По време на неотдавнашни срещи в Пентагона американското ръководство уведомило представители на Киев, че не разполага с достатъчно ракети ATACMS в складовете си и не може да снабди украинската армия. Това съобщи Politico.

Доставките на ракети ATACMS евентуално ще удвоят обсега на украинската ракетна артилерия до 300 километра. Но в същото време американските запаси може да се изчерпят и това ще намали бойната готовност на американската армия, съобщиха от Пентагона.

Мнение: Танковете на Запада не могат сами по себе си да спечелят войната за Украйна

Автор: Пол Маклиъри

Превод: Ганчо Каменарски

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес