Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Талибаните наследиха недокоснати запаси от ценни изкопаеми

22 август 2021, 15:00 часа • 3753 прочитания

Сега талибаните държат ключовете за недокоснати полезни изкопаеми за трилиони долари, включително някои, които биха могли да подпомогнат прехода на света към възобновяеми енергийни източници, съобщава АФП.

Средствата вече не достигат на талибаните, след като откакто се върнаха на власт 20 години след свалянето им големите дарители на помощ спряха подкрепата си за Афганистан. Безкрайните войни и лошата инфраструктура попречиха на страната да се докопа до изкопаемите, които биха вдъхнали живот в икономиката на страната.

Ресурсите включват боксит, мед, желязна руда, литий и редки почви, сочи доклад от януари на Геоложката служба на САЩ (USGS).

Медта, която е необходима за производството на захранващи кабели, стана гореща стока тази година, тъй като цените скочиха до над 10 000 долара за тон.

Литият е решаващ елемент за производството на батерии за електрически автомобили, слънчеви панели и вятърни паркове. Световното търсене на литий се очаква да нарасне с над 40 пъти до 2040 г., според Международната агенция по енергетика. А в Афганистан "се намира огромен резерв от литий, който не е използван до днес", каза Гийом Питрон, автор на книгата "Войната за редки метали".

Афганистан също е дом на редки изкопаеми, които се използват в сектора на чистата енергия: неодим, празеодим и диспрозий.

Неизползваните минерални богатства на страната се оценяват на 1 трилион долара от USGS, въпреки че афганистанските служители стойността им на три пъти по -висока. Афганистан работи по-добре по добива на скъпоценни камъни като изумруди и рубини, както и полускъпоценен турмалин и лапис лазули, но бизнесът е тормозен от незаконна контрабанда към Пакистан.

Страната също така добива талк, мрамор, въглища и желязо.

Докато връщането на власт на талибаните възпира чуждестранните инвеститори, една страна, която изглежда желае да прави бизнес с тях, е Китай.

Втората по големина икономика в света заяви, че е готова да има „приятелски и кооперативни“ отношения с Афганистан, след като талибаните влязоха в Кабул. Държавната корпорация China Metallurgical Group спечели права през 2007 г. да вземе на лизинг гигантското находище на медна руда Mes Aynak за 30 години и да извлече 11,5 милиона тона от суровинатаа. Проектът за извличане на суровина от второто по големина в света неизползвано находище на мед все още не е започнал работа „поради проблеми с безопасността“, пише китайският вестник Global Times. Но Global Times цитира източник от групата, който казва, че "ще обмисли възобновяването й след стабилизиране на ситуацията и международно признаване - включително признаването от китайското правителство на талибанския режим".

Въпреки че китайските лидери „не са ентусиазирани“ от превземането на властта от талибаните, „те няма да позволят на принципа да застане на пътя на прагматизма“, заяви в блог Райън Хас, старши сътрудник в мозъчния тръст на института Брукингс във Вашингтон.

"Липсата на развитие на Пекин при големите му инвестиции в медната мина Меs Aynak демонстрира готовността му да прояви търпение в търсене на възвръщаемост на инвестициите", пише той. Френският експерт Питрон каза: „Китайците не обуславят своите бизнес сделки на демократични принципи“. Той предупреди, че няма сигурност, че Афганистан ще се превърне в Ел Дорадо на минералите. "За това се нуждаете от много стабилен политически климат", каза Питрон.

Между откриването на находище на полезни изкопаеми и началото на минните операции може да отнеме до 20 години, каза той. "Никоя компания няма да иска да инвестира, ако няма стабилна политическа и правна система", каза той.

Още: Талибаните ще представят модел на управление на Афганистан

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес