26 април 1986 - Реактор 4 от Чернобилската атомна електроцентрала избухна, Инцидентът предизвика огромно освобождаване на радиоактивни частици в атмосферата и много жертви, сред тях трябва да вземем предвид и оцелелите, които сега са изправени пред ужасни заболявания.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Всичко се случи по време на стрес тест, извършен през нощта между 25 и 26 април, за да се провери готовността на персонала и централата. Но нещо се обърка. Температурата вътре в реактора се увеличава бързо и ситуацията излиза извън контрол.
Първите, които стигат до централата след инцидента, бяха пожарникари, които не са били предупредени за опасността, на която ще бъдат изложени. След първите 30 минути на операцията, те започнаха да страдат от различни проблеми и голяма част от тях починаха няколко дни след това.
Тази експлозия и последвалият взрив освободиха големи количества радиоактивни частици в атмосферата, която се е разпространила в СССР и по света. В дните след взрива радиоактивността продължаваше да се увеличава, затова решиха да покрият централага със задържаща структура, наречена саркофаг.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Битката за овладяване на замърсяването и избягване на по-голяма катастрофа в крайна сметка е свързана с работниците над 500,000 и струва приблизително 18 милиарда рубли. По време на самата авария, 31 души са загиналии. Все още се изследват дългосрочни ефекти като рак.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Бяха извикани пожарникари и доброволци, които избраха да угасят огъня в реактора, Много от тях загинаха. Останалите продължават да страдат от странни болести и сегашните правителства и международни организации рядко признават връзката между тези заболявания и облъчването с чернобил.
Изпратени са и ликвидатори на животни, като 97% от ликвидаторите бяха мъже, 3% бяха жени.. Повечето от ликвидаторите идват от Украйна и Русия.
Леонид Телятников е ръководил пожарникарите в нощта на бедствието и въпреки опасността от радиоактивност, те са пристигнали там без подходящото оборудване.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Владимир Павлович Правик е подчинен на Леонид и в нощта на бедствието той е бил на 24 години. По време на изпращането до Московска болница №. 6 (където са били доведени първите жертви на Чернобил), лекарите заявяват, че чрез микроскоп е невъзможно да се получи правилен поглед върху сърдечната им тъкан.
Ядрата на клетките са формирали клъстери и има фрагменти от мускулна тъкан. Това е по-скоро пряк ефект от йонизиращото лъчение, отколкото последица от вторични биологични промени. Да се спасят тези пациенти е било невъзможно.
Много други допринесоха за ограничаване на последствията от това бедствие, което в продължение на години ужасяваше целия свят. Някои от тях не са знаели за опасностите, на които са били изложени, но други са били наясно с тях и въпреки това са поставили животът на останалите, пред своя собствен ограничавайки щетите. Това са истинските герои на Чернобил.