Съединените щати се опитват да изградят световен ред, който действа на принципа "който е по-силен, той е прав". Това се посочва в статията на министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров "За Деня на победата", публикувана на интернет страницата на списанието "Международни отношения".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
„Днес, извращавайки миналото, западните политици и пропагандисти искат да принудят обществеността да се съмнява в справедливостта на световния ред, утвърден с устава на ООН, изготвен в резултат от Втората световна война“, отбелязва Лавров. „Те са взели курс към подриване на съществуващата международно-правова система и замяната ѝ с някакъв „ред, основан на правила“. Но те искат да създадат този ред на принципа „който е по-силен е прав“, според „закона на джунглата“.
Това преди всичко е свързано със САЩ и американските особености на възприятието за историята на ХХ век, продължава дипломатът, цитиран от ТАСС. „Там и досега е разпространена представта за „двете добри войни“, в резултат от които Америка обезпечи своето военно доминиране в Западна Европа и редица други региона на света, укрепи увереността в своите сили, преживя икономически бум, стана световен лидер“, пише Лавров.
Външният министър на Русия обръща внимание на това, че САЩ с ентусиазъм създават образа на „милитаристката Русия“. „Но по-голямата част от собствената им история е пример за безконечни завоевателни войни. За 243 години на „американска изключителност“, интервенционизмът е станал неразделна част от външната политика на Вашингтон“, посочва Лавров. „Нещо повече, политическият елит на САЩ възприема употребата на сила като естествен елемент от „принуждаващата дипломация“, предназначена за решаване на най-широк кръг от задачи, включително вътрешнополитически въпроси”.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
„Нито една избирателна кампания в САЩ не минава без кандидатите да премерят на себе си тогата на главнокомандващ в действие“. „Доказателство за доблестта“ на американския политик се счита готовността да се прибегне до използването на сила по всеки повод, като има много примери за прилагане на тази концепция под различни „благовидни“ предлози: „в Гренада през 1983 година, в Панама през 1989 година, Югославия през 1999 година, или в Ирак през 2003 година“, продължава Сергей Лавров, отбелязва още агенция "Фокус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
В същото време в Америка почитат падналите си войници, независимо от това, за каква кауза са воювали и през май отбелязват Memorial Day, напомня Лавров. „У никого не възникват подозрения в „милитаризъм“, когато в различни градове на САЩ се провеждат военно-морски паради и авиошоу с участието на военна техника“, отбелязва руският външен министър. „А всъщност нас ни обвиняват, че помним и отдаваме воински почести на бащите и дядовците, положили глави в свещената освободителна война, че празнуваме широко и с гордост Деня на победата“. „Нима Русия или СССР предизвикаха две световни войни? Нима днес ние имаме широка мрежа от военни бази, създадени, за да контролират целия свят?“, задава в заключение риторични въпроси първият дипломат на Руската федерация.