Наистина ли Джо Байдън е опитен външнополитически политик, когото половината свят счита за такъв? Този въпрос задава немското издание Die Welt.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
След като американският президент публично нарече Владимир Путин, ръководител на ядрена държава „убиец“, тогава той трябва да е наясно какво цели атаката му и какви политически стъпки ще последват.
Във външната политика на която и да е държава никога не бива да се стига дотам, че фразата на Карл фон Клаузевиц, че политиката е продължение на войната с други средства, да се тълкува точно обратното. За външни лица американско-руската размяна на удари е като сцена на пазара, където търговците се псуват яростно помежду си.
Това докъде ще доведе? Не пропуска ли новият ръководител на Белия дом възможността да преговаря с Москва? В края на краищата президентът на САЩ едва ли ще седне на една маса с човека, когото публично определи като убиец.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Но този разговор е необходим - не само за напредване в областта на разоръжаването, но и за осъществяване на собствена стратегия в политиката. Наскоро анонимен автор изготви документа The Longer Telegram - политика за сдържане, насочена срещу Китай. Авторът - все още се гадае дали е член на администрацията на Байдън - казва, че Вашингтон трябва да изтегли Москва от руско-китайския съюз, за да има по-изгодна позиция в конфликта с Пекин. Но с помощта на словесни атаки Байдън едва ли ще успее да подтикне Путин дори към ръкостискане.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Увлекателно е да се наблюдава как сила, спечелила Студената война, забравя своите закони и правила. Джон Кенеди и Хенри Кисинджър, Роналд Рейгън и Джордж Буш добре осъзнаваха убийствения характер на съветския режим. Те бяха привърженици на ограничаването и непрекъснато бяха готови да защитават съюзниците си от стремежа към власт. Но в същото време, след Карибската криза, те положиха усилия да гарантират, че нишката на преговорите с Кремъл никога няма да се прекъсне.
Днес можем само да се надяваме, че червеният телефон между Кремъл и Белия дом все още работи. Веднъж Кенеди и Никита Хрушчов успяха да го направят. Президентът на САЩ тогава установи тази връзка, макар да знаеше, че съветският лидер е отговорен за смъртта и терора в ГУЛАГ. Дано Джо Байдън е от същата категория. Ако не, той трябва да посети 97-годишния Хенри Кисинджър възможно най-скоро.
Превод: Ганчо Каменарски
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Още: С Байдън на власт: Отношенията между САЩ и Русия се сриват (ВИДЕО)