Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"САЩ, бъдете като ЕС": Украинският призив за планирана помощ в пари

07 юли 2023, 07:30 часа • 2521 прочитания

Киев призовава поддръжниците си да поемат дъпгогодишен ангажимент за финансова подкрепа, като аргументира, че четиригодишният план на Европейския съюз за помощ от 50 милиарда евро за Украйна е "добър сигнал", в който САЩ и други страни трябва да се вслушат.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Както каза украинският министър на финансите Сергей Марченко в интервю за Financial Times, това е "добър сигнал за останалите страни от Г-7, към които ЕС вече се присъедини" в процеса на предоставяне на помощ. "А каква е вашата позиция? Къде е вашата помощ?", попита той останалите съюзници.

След упорита борба за финансови ресурси миналото лято, когато беше необходимо да се запази украинското правителство, финансовото състояние на Киев се стабилизира през 2023 г. Сега министър Марченко иска да осигури дългосрочни гаранции за финансиране, за да изпълни плановете си за възстановяване на страната и провеждане на реформи.

Министърът похвали пакета от помощи на Европейския съюз за Украйна заради неговия размер и гъвкавост. Той добави, че блокът е поел средносрочни ангажименти и средствата ще бъдат предоставени на Киев като стимул за извършване на определени реформи.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Киев ще трябва да изпълни определени условия на ЕС, за да получи пари от Брюксел. В допълнение той също трябва да отговори на исканията на други кредитори, по-специално на МВФ, който се съгласи да предостави на Украйна 16 милиарда долара в четиригодишна програма за заеми, поставяйки допълнителна тежест върху страната.

"Нов световен ред": Ще има ли БРИКС собствена валута?

Страните от Г-7 създадоха "донорска платформа" в опит да координират усилията за предоставяне на финансова помощ на Киев. Надеждите са, че програмата на ЕС ще послужи като вид "генерален план" за реформи пред всички поддръжници, които предоставят помощ.

"Понякога нашите американски колеги искат да поставим някои конкретни реформи в техния списък с приоритети. Бихме искали те първо да се споразумеят с европейците", казва той.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Марченко предупреди, че голяма част от финансовата помощ на Украйна идва под формата на заеми. Според Брюксел около една трета от обещаните от Европейския съюз 50 млрд. евро ще бъдат предоставени под формата на субсидии. Тъй като това ще натовари плещите на бъдещите поколения, наложително е Украйна да може да "повлияе" как да се използват тези пари. "Трябва да бъдем внимателни, когато приемаме този вид подкрепа", каза украинският министър.

Запитан дали смята, че ЕС ще трябва да поеме по-голяма част от финансовата тежест на помощта за Украйна в бъдеще, а САЩ по-малко, Марченко отвърна, че е твърде рано да се обсъжда това. Според него лидерството на Вашингтон е това, което позволява на Киев да оцелее в настоящия конфликт, така че е съвсем естествено ролята на САЩ да бъде еквивалентна на тази на Европейския съюз.

Министърът каза, че ще работи по план за възстановяване на предвоенния данъчен режим на Украйна, в съответствие с искането на МВФ за по-високи приходи в Киев. Той добави, че би искал да запази опцията за въвеждане на "добре проектирани" фискални стимули за привличане на инвестиции.

Подобно на други високопоставени украински служители, Марченко изрази разочарование, че много банки за развитие не правят достатъчно, за да помогнат на страната му. Голяма част от 23 милиарда долара, които Световната банка е отделила от миналия февруари, идват под формата на безвъзмездно финансиране от САЩ. Марченко отбеляза, че Киев би предпочел да получи тези средства директно от Вашингтон.

"САЩ предпочитат да правят бизнес по този начин. Ние нямаме нищо против. Отнема обаче много време, за да съгласуваме този подход с нашата реалност", каза той.

Марченко добави, че неговото "най-важно бойно поле" е конкуренцията с многостранните банки за развитие. "Вие използвате нашите проблеми, за да привлечете вниманието към увеличаване на вашия капитал. Така че сега е най-доброто време да харчите пари за приоритетите, от които Украйна се нуждае, а не за това, за което искате да ги харчите", каза Марченко.

Анализ: Сложна и скъпа ли е военната техника на САЩ?

Статия от: Бен Хол, Мартин Сандбу - за Financial Times

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес