Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

С подставена политическа партия: Москва планира свалянето на властта в Молдова

29 октомври 2022, 22:00 часа • 8075 прочитания

Федералната служба по сигурността на Русия (ФСБ) работи за свалянето на правителството на Молдова, като харчи милиони долари за преориентацията на страната. Ключова роля за това играе Илан Шор, напуснал страната бизнесмен и политик. Това пише The Washington Post, позовавайки се на украинското разузнаване, молдовски, руски и украински чиновници.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Документите, разгледани от журналистите, показват, че ФСБ е насочила десетки милиони долара от някои от най-големите държавни компании в Русия за финансирането на мрежа от проруски молдовски политици. 

Един от финансираните от Кремъл политици Илан Шор е крупен бизнесмен, собственик на банка, верига магазини, летище в Кишинев и други активи. През 2015 е бил кмет на град Орхей, но две години по-късно е признат за виновен за кражба на 1 милиард долара от банковата система на Молдова. През 2019 отива в Израел, където продължава да ръководи партията си, която през 2021 година заема трето място на парламентарните избори. 

Според документи на украинското разузнаване, наети от Кремъл политтехнолози пристигат в Кишинев от Русия през март 2021 година, за да работят тайно с партията на Шор. Самият Шор отрича някога да е получавал подкрепа от Москва и твърди, че политическата му сила е "абсолютно независима партия, която защитава само позиция на молдовските граждани", но прехванати съобщения потвърждават, че функционирането на партия е ръководено от руснаците. 

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Според плановете на ФСБ партията на Шор е трябвало да бъде позиционирана като партия на "конкретното действие", популистка в "прекия смисъл на думата", партия, "променяща живота на хората към по-добро.

Руските политтехнолози са се занимавали с изчистването на имиджа на Шор. Тези усилия включвали и премахването на журналистически материали за Шор срещу възнаграждение.

През изминалия месец в Кишинев се проведе многохиляден митинг, като участниците в него поискаха оставката на прозападния президент Мая Санду. Зад акцията стои политическата сила на Шор. Молдовските власти задържаха 24 души, сред тях и членове на партията на Шор във връзка с предполагаемо незаконно финансиране на демонстрацията. Главният прокурор на страната заяви, че следователите са иззели 20 черни чанти, пълни с 3,5 млн. леи (около 181 хил. долара.)

В края на септември съратник на Шор получи контрол над двата основни проруски ТВ канала в Молдова. 

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

На 26 октомври министерството на финансите на САЩ въведе санкции по отношение на няколко руски и молдовски организации и отделни лица, включително и Шор. Съобщава се, че Шор е "координирал действията си с представители на други олигарси за създаването на политически вълнения в Молдова" и е "получил подкрепа от Русия". Твърди се още, че Шор се е опитал да попречи на Молдова да подаде заявка за членство в ЕС. 

Официални лица от Молдова и САЩ се опасяват, че усилията на Кремъл за смяна на властта в Молдова ще се засилят, ако Русия понесе нови загуби в Украйна, както и че енергийната криза в страната може да бъде използвана за свалянето на правителството. 

Според документите от 2016 г. операциите на ФСБ в Молдова ръководи Дмитрий Милютин, заемащ длъжността на зам.-началник на Департамента по оперативна информация. До неотдавна ключова фигура за ФСБ в Молдова е бил Игор Додон, който оглавява Социалистическата партия в страната и заема поста на президент на Молдова от 2016 до 2020 г.

Енергийната криза в Молдова

"Газпром" съкрати доставките в Молдова с 30% през този месец и заплашва с по-нататъшни съкращения през ноември. Освен това цените на газа в Молдова скочиха пет пъти. Сметките за електроенергия представляват над 60% от разходите на средния жител на страната с население от 2,5 млн. души.

Има и сериозни рискове за системата на електроснабдяване на страната. Украйна доставяше 30% от електроенергията в Молдова, но заради бомбардировките срещу електростанциите се наложи Молдова да се обърне към Румъния.

70% от електроенергията си Молдова получава от електростанции, разположени в контролираното от руските войски Приднестровие. Руският анклав съкрати обема на доставките, обяснявайки това с намаляването на доставките на газ от "Газпром".

Илан Шор активно твърди, че правителството на страната е виновно за влошаването на енергийната криза. Сякаш единствено добрите отношения с Москва са основа за получаването на нормална цена на газа.

ОЩЕ: 5 млрд. долара за нищо: Подвела ли е Путин руската ФСБ за войната в Украйна?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес