Президентът Румен Радев беше изненадан от срещата с украинския си колега Володимир Зеленски. Малко западни медии проследиха подробно това, но много руски медии я отразиха. Заглавията там бяха в стил, че Радев бил отрязал Зеленски за допълнителна помощ. Такова мнение изрази в Студио Actualno Милен Керемедчиев - дипломат, бивш зам.-външен министър, бивш зам.-министър на икономиката.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Имаше много интересно съвпадение в тезита на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков и президентът Радев защитиха. Песков каза, че посещението на Зеленски в България е с цел разширяване на конфликта и въвличане на нови страни – това напомня на думите на Радев, че не иска България да бъде въвличана в конфликта, анализира Кермедчиев. И напомни, че България единствена в НАТО засекрети каква военна помощ е пратила на Украйна.
"Когато засекретяваш това, което изпращаш, нормално е политически сили в опозиция да се възползват", заяви дипломатът.
По темата "Крим е руски", което Радев обяви преди време, Керемедчиев анализира – нашият президент беше принуден да се отбранява. "Радев беше в обяснителен режим, без президентът Зеленски да бъде агресивен и да го напада", заяви бившият зам.-външен министър. И напомни, че за Зеленски тази контраофанзива е решаваща – има един опит преди истинския старт на кампанията за президентските избори в САЩ, която ще наруши ритъма на оказваната американска (военна) помощ в Украйна. "Зеленски се държа твърдо, но не агресивно", смята дипломатът.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Бившият зам.-вътрешен министър обаче смята, че срещата на Радев със Зеленски може да се брои по-скоро за протоколна, не за официална: И Ердоган посрами Радев на тема "Зеленски, протокол и мир" (ВИДЕО)
Ердоган може да си позволи да играе твърдо с Турция
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Турският президент Реджеп Ердоган може да си позволи да играе твърдо срещу Русия. Това не значи, че Турция ще престане да бъде фактор в процеса по започване и завършване на мирни преговори между Украйна и Русия. Такова мнение изрази в Студио Actualno Милен Керемедчиев - дипломат, бивш зам.-външен министър, бивш зам.-министър на икономиката.
Какво каза той: Година и четири месеца Ердоган играе много умела война. Първо се заяви като твърд и предсказуем член на НАТО – с предоставянето на дронове "Байрактар" на Украйна. От друга страна Русия не може да загуби Турция като партньор – например Турция, заедно със Сърбия, са единствените държави в Европа, които приемат руски граждани без ограничения.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
"Турция може да си позволи да играе твърдо с Русия и в крайна сметка да ѝ се размине", подчерта Керемедчиев. И добави, че точно заради това Ердоган печели 2 в 1 – хем Владимир Путин няма как да си позволи да скъса с него, хем заради освобождаването на командирите-защитници на „Азовстал“ турският президент "да има очи" да блокира влизането на Швеция в НАТО, докато Стокхолм не изпълни турските искания по отношение на две кюрдски политически организации: Върналите се в Украйна командири от "Азов": От днес отново се включваме в борбата (ВИДЕО)
"Турция никога не прави ходове, които са неизгодни за нея", подчерта Керемедчиев.
Ердоган: Присъединете Турция към ЕС, а ние ще пуснем Швеция в НАТО