Променя ли Путин Европа?
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Има непосредствена причинно-следствена връзка между нахлуването на Русия в Украйна и Европейския съюз, който сигнализира за себе си нова стратегия за по-силна роля в областта на сигурността. Казано с термините на Ленин, ЕС се придвижи "десетилетия напред" с декларацията си във Версай и обсъжданията на Европейския съвет миналата седмица. Повече от 50 години ЕС обмисляше да играе роля в областта на сигурността и сега изготви свой Стратегически компас. Това е постижение на Путин.
Въпреки това ефектът остава неясен. ЕС ще се бори да приведе в действие новия си капацитет за бързо разгръщане (само от 5000 души) до целевата дата 2025 г., а правилата за вземане на решения все още не са разработени. Нуждата от консенсус може да го възпрепятства.
ОЩЕ: Путин все по-често е обграден от лекари, включително от специалист по тумори, сочи разследване
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Ключовите промени в отговор на Путин са на национално равнище. Германия пресече Рубикон и обяви значително увеличение на разходите си за отбрана. "Неохотният хегемон" беше провокиран. И с право: Германия е твърде голяма, за да не играе роля. Забележително е, че промяната се извършва от правителство на социалдемократите/зелените. По същия начин Финландия и Швеция обмислят да прекратят неутралитета си и да се присъединят към НАТО.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
ВИЖТЕ ОЩЕ: Секси боксьорка агресира срещу Путин: Ще те нокаутирам (ВИДЕО)
Защото именно Алиансът е поставен в центъра на вниманието в украинската криза. Военният отговор наистина може да дойде само от НАТО и Съединените щати. Това стана ясно, когато Полша поиска да достави самолети на Киев. Това можеше да стане само чрез споразумение за размяна с Вашингтон и Байдън реши - "не".
Така че при всички вероятни резултати за поемането на нова роля в областта на сигурността ЕС ще остане в сянката на НАТО и ще зависи от решенията на Вашингтон. Такава е реалността на сигурността в днешния свят: ЕС никога няма да може да достигне ролята или капацитета на НАТО. ЕС беше създаден за един свят, в който държавите да се обединят около набор от норми и ценности. Въпреки това Путин се държи така, сякаш се намираме в свят като този от 30-те години на миналия век. Проблемът за ЕС е, че той не е създаден да играе ролята на първи отговорник при военна криза.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кличко пусна ВИДЕО и обяви действията в Буча за "геноцид"
Но разглеждайки връзката между нахлуването в Украйна и новите разсъждения на ЕС за сигурността, може би пропускаме промени, които могат да се окажат по-големи и съществени. Защото вече има признаци за настъпващи по-дълбоки социологически промени, които бъдещите историци може би ще видят по-ясно. Те са очевидни в многобройните демонстрации и протести, които се проведоха в цяла Европа в подкрепа на Украйна.
Сталин обедини Западна Европа по време на Студената война. Но Путин може би прави повече, помагайки на Европа да се замисли за своите истински ценности.
ОЩЕ: Отрова или злополука - руският елит се подготвя да отстрани Путин?
Накратко, нахлуването на Русия в Украйна пренастройва политиката на идентичност в Европа. Путин припомни на Европа за какво се бори тя. Речта на президента Володимир Зеленски пред Европейския съвет постави унгарския президент Виктор Орбан на място. Зеленски го попита директно: "Знаете ли какво се случва в Мариупол? За кого сте?" Миналата седмица срещата на Вишеградската група беше отменена от Полша и Унгария, защото те не искаха да седнат с Орбан в знак на протест срещу хладната му подкрепа за действия срещу бившия му приятел Путин.
В кампанията за президентските избори във Франция кандидатите на крайната десница бяха поставени натясно заради топлите си думи в миналото за "силния лидер" Путин. И Матео Салвини в Италия е в подобно затруднение. Популистката десница на евроскептиците е отслабена.
ВИЖТЕ ОЩЕ: "Кажи им, че ще ги унищожа" - Путин към Абрамович
Икономическите санкции срещу Русия (и нейните олигарси) бяха предизвикани от вълните на обществена подкрепа, невиждани от времето на движението анти-апартейда срещу режима в Южна Африка.
Така че конфликтът в Украйна може би изважда на показ по-добрата същност на Европа, напомняйки ѝ за какво всъщност се бори. Тектоничните плочи на нашите вътрешнополитически съперничества се разместват и показват кой е европеец и кой не е.
Европа да има набор от ценности. Не можеш да осъдиш Ердоган, а да се двоумиш по отношение на Путин - и двамата са предизвикателство за това, което Европа защитава.
ОЩЕ: Шефът на британското разузнаване: Руските войници отказват да изпълняват заповедите
Най-значимият резултат от действията на Путин може би е, че той даде възможност на Европа да придобие по-силно усещане за своите ценности. А бъдещите последици от това могат да бъдат само положителни.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Историческата грешка на Запада в конфликта Русия - Украйна
-------------------------------
Анализът е на Кевин Федърстоун, професор по съвременни гръцки изследвания, професор по европейска политика и директор на Гръцката обсерватория в Лондонското училище по икономика за „Катимерини“