Противниците на групировката „Ислямска държава“ са много повече от поддръжниците на екстремистите в „Туитър“, макар поддържащите „Ислямска държава“ да са много по-активни в социалната мрежа, показва проучване на Корпорация Ранд.
Проучване на изследователската организация с нестопанска цел е установило, че противниците на „Ислямска държава“ превъзхождат числено поддръжниците 6 към 1 в „Туитър“, макар да се смята, че терористичната организация ползва „Туитър“ като изключително ефективен инструмент за набиране на нови членове.
Проучването на Ранд показва, че „Ислямска държава“ е по-ефективна от всяка друга терористична организация, включително „Ал Кайда“ , в използването на социалните медии за разпространение на своите послания и вдъхновяване на поддръжниците.
„Ал Кайда“ използваше социалните медии само за целите на масовите комуникации“, каза Кенешбек Сайназаров, директор на организацията за глобален мир „Търсене на обща позиция“, в интервю за радио Voice of America. „Активистите на „Ислямска държава“ използват „Туитър“ за собствени цели, правейки връзка с потенциални нови последователи, създавайки канал за последващ диалог и обвързване“, допълва той.
Над десет месеца организацията е анализирала над 23 млн. туита (съобщения в „Туитър“) на арабски език и е открила, че поддръжниците на „Ислямска държава“ в нормален ден пускат с 50% повече туита спрямо противниците на групировката.
Докладът намира доказателства, че противниците на „Ислямска държава“ стават по-активни в „Туитър“. Изследователите препоръчват САЩ да увеличат усилията в подкрепа на противниците на “Ислямска държава“ като предложат повече обучение.
„Организации като армията на САЩ и Държавният департамент, опитвайки се да водят контрапропаганда срещу „Ислямска държава“ в „Туитър“ трябва да приспособят посланията си и да ги насочат към конкретни общности“, казва Елизабет Бодин-Барон, водещ автор в изследването на Ранд. „Сферата на „Ислямска държава“ в „Туитър“ е силно фрагментирана и се състои от няколко различни общности с различни проблеми, така че посланията трябва да бъдат насочени към специфични аудитории, вместо да се опитват да изработят едно послание за всички“, пояснява тя.
Анализирайки туитите изпратени от юли 2014 до април 2015 година, изследователите са идентифицирали над 20 000 различни потребителски общности. Въпреки фрагментирането, моделите на свързване между общностите противопоставящи се на „Ислямска държава“ показват, че правителството има какво да използва като потенциални възможности да отслаби силата на ислямистките екстремисти в „Туитър“.
Почти в края на изследвания период, изследователите казват, че са забелязали спад в броя на активните поддръжници на „Ислямска държава“ в „Туитър“, докато броят на противниците се е увеличил. В доклада им се казва, че тези промени съвпадат със спирането от „Туитър“ на профилите създадени от поддръжници и симпатизанти на „Ислямска държава“.
„Първопричините за радикализация и екстремистко насилие са много, много дълбоки“, казва Сайназаров пред VOA. Той препоръчва страните да приемат четири различни подхода срещу екстремисткото насилие: превенция, разграничаване, подпомагане на ефективните държавни реакции и засилване на надеждните и конструктивни разяснения.
Voice of America