Група конгресмени призовава администрацията на американския президент Джо Байдън да изпрати касетъчни боеприпаси в Украйна, за да помогне на Киев да пробие руските укрепени позиции, които спират контранастъплението.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
В писмо до президента Джо Байдън членове на Камарата на представителите Джо Уилсън, Стив Коен и Виктория Спартц, които председателстват Хелзинкската комисия на САЩ, също призоваха Белия дом да изпрати на Украйна подобрени стандартни боеприпаси с двойно предназначение, известни като DPICM, за помощ на Киев в контранастъплението му.
Тези снаряди, които се изстрелват от артилерийски оръдия и са способни да се разпръснат на 88 малки бомби в полето, могат да помогнат на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) да пробият укрепените позиции на руснаците. Ако територията не бъде изчистена след края на бойните действия, тези бомби могат да осакатяват и убиват цивилни още дълго време.
Въпреки това продължава да има нарастващ стремеж в администрацията на САЩ и на Капитолийския хълм за предоставяне на артилерийски касетъчни снаряди на Киев, тъй като Пентагонът вече е изпратил или се подготвя да изпрати оръжия, които са в горната част на „списъка с желания“ на Украйна от гаубици до изтребители F-16. И тъй като Русия е стъпила здраво в окопите, укрепени с "драконови зъби", това желание става все по-силно. Още: Глас от САЩ: Има ли Украйна достатъчно сили за контраофанзива?
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
„Прехвърлянето на DPICM в Украйна е възможност да се осигурят на въоръжените й сили мощни средства, които могат да бъдат използвани срещу руската армия и наемни сили“, се казва в писмото, изпратено от конгресмени до Байдън, пише Foreign Policy.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Въпросът за доставката на DPICM е само част от по-широк дебат във Вашингтон. Американците обсъждат дали скоростта, с която администрацията на Байдън изпраща оръжия в Украйна, и количеството на тези оръжия наистина са достатъчни, за да обърнат хода на военните действия в полза на Киев. Някои републикански конгресмени твърдят, че администрацията на Байдън губи твърде много време, за да одобри доставката на основни бойни танкове и да започне да обучава украински пилоти да летят на изтребители F-16, което възпрепятства успеха на контранастъплението на ВСУ.
Киев вече получи няколко партиди DPICM от други членове на Северноатлантическия алианс. По-рано Foreign Policy съобщи, че Турция тайно е започнала да изпраща артилерийски касетъчни боеприпаси в Украйна още миналата есен. Съединените щати обаче разполагат с много по-голям арсенал от такива снаряди в резерв - конгресмените оценяват общия брой на около 3 милиона - и могат да бъдат изстреляни от 155-милиметровите гаубици, които САЩ за първи път изпратиха в Киев миналата година.
По-рано тази година украинските сили са използвали касетъчни боеприпаси, за да си върнат територии в Донбас. Експертите са загрижени, че тъй като снарядите разпръскват бомби по непредсказуем начин, цивилните могат по-късно да ги сбъркат с играчки или обикновени метални отломки. Макар че американските законодатели признаха опасността от тези оръжия за цивилните, те подчертаха, че от самото начало на конфликта Украйна се е показала като "отговорен стопанин" на оръжията, предоставени от Съединените щати.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
„По време на Студената война DPICM бяха проектирани специално за противодействие на руското числено и материално превъзходство“, пишат законодателите на Байдън. „Сега те могат да бъдат използвани по предназначение за защита на Украйна, за защита на Европа и, в крайна сметка, на интересите на националната сигурност на Съединените щати." Още: "Изтощението на врага": Чешки експерт с важен анализ на украинската контраофанзива
Привържениците за изпращането на тези боеприпаси в Киев предлагат това да стане възможно най-скоро, тъй като поради износването на артилерията, предоставена от западните страни, повече оръдия излизат от строя и запасите от снаряди отново се доближават до критично ниско ниво.
„DPICM ще убие повече руснаци, когато порази целта си", каза Дан Райс, бивш съветник на украинския главнокомандващ. „Следователно, технически, ще трябва да бъдат изстреляни по-малко снаряди, за да се унищожи взвод или рота." Според Райс малките боеприпаси, които се разпръскват в резултат на удар с DPICM, имат кумулативен заряд, който може да пробие броня с дебелина от 10 до 20 сантиметра.
Военни анализатори, които подкрепят идеята за снабдяване на Украйна с тези снаряди, казват, че това също ще помогне за решаване на недостига на артилерия в страната. „Изпращането на DPICM днес би позволило на Киев да спести от традиционните артилерийски снаряди и да използва селективно всеки тип боеприпаси“, пише Джон Харди, заместник-директор на руската програма в Defense of Democracies, във Foreign Policy. „Ако Байдън продължи да бави, вероятно все пак ще трябва да изпрати DPICM по-късно, когато недостигът на боеприпаси в Украйна стане още по-остър.
Други експерти твърдят, че доставката на касетъчни боеприпаси ще подкопае международните режими за контрол на оръжията, включително Конвенцията за касетъчните боеприпаси. Това споразумение има за цел да предотврати глобалното разпространение на такива снаряди, които разпръскват експлозивни бомби на големи площи. Нито Русия, нито Украйна са страни по тази конвенция.
В момента на САЩ е забранено да изнасят DPICM. Законодателните ограничения не позволяват на Пентагона да изпраща в чужбина снаряди с повече от 1% не експлодирали боеприпаси, а касетъчните боеприпаси попадат в тази категория. Въпреки това, в редиците на администрацията на Байдън балансът изглежда бавно се накланя към изпращане на DPICM в Украйна. Президентът на Съединените щати може да даде временно разрешение на Конгреса да изпрати такива боеприпаси до Киев, а скорошното писмо от депутати показва, че този ход може да събере широка двупартийна подкрепа.
Лора Купър, заместник-помощник-началник на Пентагона за Русия, Украйна и Евразия, каза пред Конгреса, че касетъчните боеприпаси биха били "полезни" за пробив през силите на Москва. Това беше значителна промяна от миналата година, когато администрацията на САЩ изрази загриженост относно перспективата за съпътстващи щети и щети на въоръжените сили от експлозии на DPICM снаряди. Още: Бивш полски командир каза какво е нужно за успех на украинската контраофанзива
Този забележителен обрат предостави повече аргументи на американските законодатели, които са убедени в необходимостта от изпращане на касетъчни боеприпаси, тъй като Русия използва численото си предимство, за да разположи по-големи формации на фронта, а украинската контраофанзива прави бойното поле по-динамично.
Конгресът продължава да критикува администрацията на Байдън за това, че помощта, предоставена от Съединените щати, не пристига достатъчно бързо или в недостатъчни количества. Това възпрепятства напредването на украинските сили в посока на руските позиции - най-обширните укрепени граници в Европа през последните две поколения.
Украйна и нейните съюзници в Конгреса започнаха друга кампания, за да накарат Байдън да изпрати оръжия с голям обсег на Киев, по-специално тактически балистични ракети земя-земя ATACMS, способни да поразяват цели на разстояние до 320 километра. Досега администрацията успешно се противопоставя на този натиск, тъй като някои служители се опасяват, че доставката на такива оръжия може да даде на Украйна повече възможности за удари в Русия, повишавайки риска конфликтът да ескалира във военна конфронтация между Москва и Вашингтон.
Въпреки че касетъчните боеприпаси са в горната част на списъка с оръжия, някои американски служители казват, че Украйна се нуждае в своята контраофанзива заедно с оръжия с голям обсег и от понтонни фериботни средства.
Автори: Джак Деч и Роби Грамър
Превод: Ганчо Каменарски