Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пример с Русия: Когато няма справедливост и ред, вярата във вещици цъфти

30 ноември 2022, 07:30 часа • 3073 прочитания

Резултатите от световно проучване* показаха, че приблизително един милиард възрастни на планетата вярват в "лошото око" и съществуването на вещици, които могат "да изпращат проклятия и да правят магии, в резултат на което на хората се случват лоши неща". Основни данни и факти от изследването публикува и коментира американското издание Newsweek

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Проучването, в което участват на анкетен принцип 140 000 души от 95 страни (по 140 000 от всяка страна), показва, че средно 40% от анкетираните вярват в магьосничество. Изследването установи, че по-младите хора на възраст между 18 и 27 години са по-склонни да вярват в магьосничество. Освен това степента на разпространение на това вярване е свързана и с религията: 62% от анкетираните, участвали в проучването, се определят като християни, а 27% като мюсюлмани. В същото време жителите на страни със "слаби институции" по-често вярват в магьосничество. Показателно е, че в Русия над половината население вярва във вещерство, а в САЩ - малко над 16%.

Съвсем наскоро световното население надхвърли 8 милиарда души и авторите на изследването подчертават, че резултатите от тяхната работа най-вероятно не отразяват напълно разпространението на вярата в магьосничеството. Освен това в няколко гъсто населени страни - Индия, Китай и държавите от Югоизточна Азия - проучването не е проведено.

Ръководителят на изследването Борис Гершман, професор по икономика в Американския университет във Вашингтон, приписва разпространението на вярата в магьосничеството на "слаби институции" в страни с "лошо управление", които нямат устои, изграждащи стабилно общество, а точно тези устои "изолират членовете на общността от неблагоприятни шокове за техния поминък."

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Според Гершман, нивото на вяра в магьосничеството в различните страни варира значително.

"Едно от най-важните открития на моето изследването беше, че вярата в магьосничеството е много по-разпространена в страни със слаби институции. В крайна сметка една от основните социални функции на вярата в магьосничеството е била да осигурява сближаване и поддържане на реда в общности, където не е имало алтернативни механизми за това. И значението на тази функция е значително по-голямо в онези общности, в които официалните институции не са в състояние ефективно да поддържат социалния ред (тоест, където няма справедливи съдилища, надеждна полиция, ефективно централно правителство). Това обяснява защо в страни със слаби институции вярата в магьосничеството е много по-разпространена", обясни той.

В някои страни опасните вярвания, свързани с магьосничеството, все още са разпространени. В Гана, например, жените все още често са обвинявани в магьосничество, което води до ужасни наказания.

Досега няма точни данни за разпространението на вярата в магьосничеството в различните страни. Изследването показва, че хората в западните страни са много по-малко склонни да вярват в магия. Например, само 16,5% от хората в Съединените щати казват, че вярват в магьосничеството като реалност. Това може да се дължи на факта, че в западните общества отдавна са се формирали официални институции, които са в състояние да осигурят на хората социална защита. Освен това в западните страни има много по-голям дял високообразовани хора, които са склонни да разчитат на естествени, а не на свръхестествени обяснения за определени събития в живота.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Забележително е, че в Русия 56% от населението вярва в магьосничество и магия.

"Тези цифри са очевидно над средните, въпреки че най-високата цифра в света е 90%. Същите причини, които обясняват слабото разпространение на вярата в магията на Запад, помагат да се обясни защо толкова много хора вярват в магьосничество в Русия", сигурен е Гершман.

"Русия е известна със своите разбити институции, включително корумпирани съдилища, полиция и като цяло неработещи централни и местни власти. Освен това е страна с много слаба мрежа за социална сигурност и голям дял хора, уязвими на възможни шокове (като болести и бедност), които се опитват по някакъв начин да обяснят своите нещастия (включително да ги приписват на свръхестествени сили като магьосничество)", обясни професорът.

Сред страните, където вярата в магията е особено разпространена, са Мароко, Тунис и Танзания. В Танзания нивото на вяра в магьосничеството е 80%. Това е една от онези страни в Източна Африка, които често страдат от силна суша.

"Това, което ме изненада най-много, бяха значителните разлики в разпространението на вярата в магьосничеството в различните страни, включително тези, разположени в един и същи географски регион. Например в Скандинавия делът на "вярващите" е много нисък (само около 10%), докато в съседна Латвия те са повече от 60%. Да вземем още две съседни страни - Танзания и Кения: в тях разпространението на вярата в магията е съответно 80% и 24%", каза Гершман.

"Вярата в магьосничество обикновено поражда два вида страх, които са повсеместни в общностите, където тази характеристика присъства: страх от действията на вещиците, както и страх да не бъдете обвинени в магьосничество и да не бъдете изправени пред жестоко наказание. Тези страхове влияят фундаментално на нагласите и поведението на хората, тъй като хората са склонни, от една страна, да не провокират вещици, от друга страна, да не бъдат обвинявани в магьосничество. Това обяснява както негативните последици, така и възможните социални функции на вярващи в магьосничество", отбеляза той.

ОЩЕ: В Русия поискаха да се забранят филмите за Хари Потър заради проповядване на сатанизъм

* Проучването "Убеждения за магьосничество по света: проучвателен анализ", беше публикувано в PLOS ONE на 23 ноември 2022 г.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес