Правителството на Полша възнамерява в скоро време да възобнови работата на комисията за разследване на катастрофата на президентския самолет Ту-154М в Смоленск, при която през 2010 г. загива президентът на Полша Лех Качински и още 95 души. Новите членове на комисията ще бъдат назначени в следващите дни.
Членовете на Комисията за разследване на самолетни инциденти с държавната авиация се назначават от министъра на отбраната. Според данните на изданието, сред експертите няма да има хора, вече вземали участие в работата на комисията на бившия вътрешен министър Йежи Милер.
„Става дума за създаването на комисия, която да провери какво се е случило в действителност“, каза министърът на отбраната Антони Мацеревич.
Назначените от Мацеревич членове ще трябва да започнат разследването от това, как руснаците са спечелили търга за ремонт на президентския самолет през 2009 година. Според експертите на партия „Право и справедливост“, Москва е оказала влияние за спечелването на търга, а руските спецслужби са „следили за ремонта на самолета“.
Два доклада
Според резултатите от работата на по-рано действалата правителствена комисия на Йежи Милер, главната причина за катастрофата е грешка в действията на екипажа, които се заключават до снижаването на самолета от капитана на полета под минимално допустимото ниво при приземяване и липсата отстрана на руските диспечери на „нареждане за издигане за второ захождане“.
Към друго мнение се придържа парламентарната комисия по въпросите на разследването на катастрофата в Смоленск, която е била оглавявана от настоящия министър на отбраната Антони Мацеревич. Според тази комисия основната причина за падането на самолета е серия от взривове.
В началото на декември Мацеревич обяви създаването на нова комисия за разследване катастрофата на президентския Ту-154М, но това така и не се случи.
Отломките на полския президентски самолет, разбил се на 10 април 2001 година край Смоленск, все още се намират в Русия. При инцидента загиват 96 души. Сред жертвите на катастрофата са президентът Лех Качински и съпругата му, последният президент на Полша в изгнание Ришард Качоровски, представители на висшето военно командване и политически партии, обществени и религиозни дейци.
Министърът на външните работи на Полша Витолд Ващиковски каза, че Полша е предприела опити за провеждане на преговори с руската страна относно разследването на самолетната катастрофа. Политици от партия „Право и справедливост“ отбелязват, че ако преговорите не доведат до резултат, то правителството ще бъде готово да се обърне към Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Rzeczpospolita