Повече от 113 милиона души в 53 държави са страдали от глад през миналата година, като това е леко намаление спрямо 2018 година. Сред основните причини за това са военни конфликти и природни бедствия, като най-засегната е Африка, обявиха от Организацията на обединените нации (ООН), предаде AFP.
В годишното изследване, започнало преди три години, са включени държави, изправени пред най-големите продоволствени проблеми. 72 милиона души са засегнатите от глада в Африка.
В доклада се отбелязва още, че конфликтите, несигурността, икономическите проблеми, сушата и наводненията, загубата на биоразнообразието се запазват като ключови фактори.
В държавите, които са на ръба на глада, до 80% от препитанието на населението зависи от земеделие. Те се нуждаят от спешна хуманитарна помощ и мерки, за да подпомогнат селското стопанство.
Организацията очаква броят на разселените да се увеличи, "ако политическата и икономическата криза във Венецуела продължи", която вероятно ще обяви бедствено положение заради липса на храна през тази година.
Проучването обаче показва, че на световно ниво като цяло ситуацията се е подобрила през 2018 г. в сравнение с 2017 г., когато 124 милиона души са страдали от остър глад.
Спадът предимно се дължи на факта, че някои държави в Латинска Америка и Азия са по-малко засегнати от природни бедствия в сравнение с преди.
Сред най-засегнатите страни са Йемен, Демократична република Конго, Афганистан и Сирия.