Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН: 75 години между провалите и надеждите за мир по света

21 септември 2020, 19:00 часа • 3926 прочитания

Днес Организацията на обединените нации (ООН) ще отбележи своето основаване преди 75 години. След края на Втората световна война, светът беше в руини. За да осигурят траен мир, няколко държави се обединиха, за да формират ООН на конференция в Сан Франциско през 1945 г., припомня изданието Еuronews, цитирано от БГНЕС.

Учредителната харта назовава високи цели: мир и сигурност, добри отношения между държавите и общи решения на глобалните проблеми. Световната организация се стреми да преследва тези цели през десетилетията. С частично положителни резултати.

Дори и да не се усеща, времената остават относително спокойни. Броят на загиналите в конфликти рязко е намалял от основаването на ООН насам. Оттогава повече военни акции се срещат с правосъдието: процесите срещу сръбския лидер Слободан Милошевич и либерийския диктатор Чарлз Тейлър са резултат от международното сътрудничество.

Световната програма на ООН по прехраната спаси много животи по време на глад. Под закрилата на ЮНЕСКО обекти, които са част от световното културно наследство, се запазват за потомците.

Въпреки позитивите

Но балансът на ООН е смесен: провалът на организацията в някои случаи е катастрофален: при геноцида в Руанда или при етническото прочистване в Босна. Много злодеяния се случиха, въпреки че ООН беше на място.

През 2005 г. войниците със сини каски изнасилваха и извършиха други престъпления в Демократична република Конго.

През 2010 г. в Хаити избухна опустошителна епидемия от холера, която е свързана с мисията на ООН. Без преднамереност, но ООН заяви имунитет срещу преследване.

Организацията на обединените нации трябваше да се защити и от обвиненията в корупция в иракската „Програма петрол срещу храни“, където финансовите ресурси бяха изчезнали в частните банкови сметки.

Поради кризата около COVID-19, церемонията ще се проведе най-вече онлайн. Очакванията за общия дебат са сдържани: Критиците се оплакват, че особено по време на пандемията, лидерите на държавите членки не са могли да покажат, че съвместната работа за по-здравословен свят се отплаща.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес