Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Никой европейски лидер не е застрахован след загубата на доверие заради коронавируса

06 юни 2020, 16:40 часа • 2439 прочитания

На целия континент повечето европейци понастоящем се доверяват на лидерите си по принцип и по-специално за това как са се справили с пандемията от новия коронавирус, малко по-малко, отколкото когато започна кризата, но никъде общественото доверие не е спаднало толкова бързо, колкото във Великобритания, пише британският вестник The Guardian в своя статия, предоставена от агенция Фокус.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Дори лидерите, за които най-успешно управляваха кризата с COVID-19, като канцлерът на Германия Ангела Меркел и датския министър-председател Мете Фредериксен, претърпяха леки спадове в одобрението.

Други, като френския президент Еманюел Макрон, наблюдаваха по-значителни, потенциално тревожни спадове, но в последствие се възстановиха. В сравнение с Великобритания, никое друго европейско правителство в рамките на пандемията, според данни на YouGov, не е наблюдавало понижение на общественото доверие с 30 пункта.

Когато коронавирусната криза набра скорост в Европа преди три месеца, рейтингите за лично одобрение на лидерите на континента, включително Борис Джонсън, се покачиха под общия ефект във времена на криза, познати на политолозите като „събиране под знамето“.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Докато голяма част от континентална Европа изтърпя строги ограничения от средата на март нататък, проучването на YouGov, което следи процента на хората, които смятат, че тяхното правителство се справя с кризата „много добре“ или „донякъде добре“, показа паралелни нива на обществено удовлетворение.

В Дания цифрата достигна максимум в средата на април от 88%. В Германия то беше 72%, във Великобритания 72% и във Франция, където избирателите са обичайно по-критични към правителствата си от останалата част на континента - 54%. Оттогава, когато правителствата започнаха сложния процес на постепенно облекчаване на ограниченията, избирателите станаха по-скептични.

Германия, която наред със сравнително спокойно шестседмично спиране на системата установи система за проследяване и тестване, която беше много ефективна за спиране на епидемията, е регистрирала малко под 185 000 случая и по-малко от 9 000 смъртни случая, което съответства на 104 души на един милион.

С докторат по квантова химия, спокойната яснота на Меркел помогна да запази удовлетвореността от отговора на правителството си до 70% тази седмица, само на две точки от своя връх. Личното одобрение на канцлера през нейния четвърти и последен мандат е скочило до почти 80%, а ХДС също се е представил добре в допитванията, изкачвайки се от 28% в началото на кризата до 39%, според проучване на Politico.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Фредериксен излезе еднакво силно от кризата в Дания. Премиерът действа бързо, затваряйки границите на скандинавската страна още на 13 март и няколко дни по-късно затвори всички детски градини, училища и университети и забрани събирането на повече от 10 души.

Общественото удовлетворение от правителството на Фредериксен се е понижило само с три пункта и остава на 85%, докато подкрепата за нейната Социалдемократическа партия се покачиха от 27% на 35% - най-високият дял от 2006 г. насам.

Във Франция, една от най-тежко засегнатите държави в Европа, Макрон и неговото правителство - бяха обект на тежки критики поради ранен недостиг на маски и дълго забавяне в началото на широкото тестване.

Но след като обществената удовлетвореност от отговора на правителството спадна до 36% през втората половина на март, тя се покачва стабилно обратно до 42%, докато личният му рейтинг е 44%, сравнително висок от френския президент стандарти.

В Италия, втората най-силно засегната държава в Европа с 557 смъртни случая на милион, удовлетвореността от управлението на кризата се е понижила с 12 пункта от средата на март, но остава 66%.

Подкрепата за коалицията, оглавявана от бившия професор по право Джузепе Конте, обаче, изглежда не е много по-слаба от кризата: за лявоцентристката Демократическа партия тя остава на 21%, а движението „5 звезди“ - на 15%.

В Испания, която отчете най-високата смъртност на глава от населението в Европа от 580 на милион, оценката за начина, по който управляваното от социалистите реагира на коронавируса, всъщност се е повишило от средата на март от 42% на 46%.

Подкрепата на избирателите за социалистическата партия на премиера Педро Санчес остава стабилна в анкетите на 27%.

Само във Великобритания, където смъртността от над 50 хиляди се равнява на 600 на един милион, а Джонсън се мъчи да овладее последствията от спорното пътуване на Доминик Къмингс, одобрението се срина от 72% в средата на март до 41% тази седмица.

Подкрепата за Консервативната партия, която се увеличаваше непрекъснато от миналото лято и достигна 52% в края на март, сега също спадна до 44%.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес