Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Наемници или доброволци": Как колумбийски ветерани се оказаха в Украйна?

08 ноември 2023, 07:30 часа • 4937 прочитания

Стотици опитни бойци от Колумбия се присъединиха към редиците на украинските въоръжени сили, за да подобрят финансовото си състояние. Това е доказателство за проблемите с набирането на украинци за военна служба, пише New York Times.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Мануел Бариос напусна Колумбия, за да се бие срещу руските сили в Украйна, защото банката заплашва да отнеме дома му. Луис Алехандро Ерера се присъедини към украинската армия, за да възстанови спестяванията, които е загубил по време на неуспешен опит да влезе в САЩ от Мексико. Джоан Серон се бори в Украйна, за да осигури наскоро роденото си дете.

И тримата загинаха в конфликт, за който близките им казаха, че не знаят почти нищо и не ги интересува. Още: Подсъдимите в ДНР чужденци отрекоха да са наемници на Украйна, заплашени са със смъртни присъди

Няколкостотин колумбийски ветерани отпътуваха до Украйна, за да могат да спечелят поне три пъти повече, отколкото биха могли да спечелят в родната си страна.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

„Той обясни, че се бие за страна, която не е негова родина, поради остра нужда“, сподели съпругата на Бариос, Мария Кубийос.

Историите на тези колумбийски наемници сочат към променящия се характер на конфликта в Украйна, който се трансформира от бързо развиваща се борба за национално оцеляване в борба за изтощение. Тежките загуби и безизходицата на фронтовата линия ги принуждават да търсят нови източници за попълване на личния състав на своите въоръжени сили.

От украинска страна към наемниците, които миналата година идваха предимно от западни страни, водени от морални убеждения, чувство за приключение или омраза към Русия, сега постепенно се присъединяват бойци от по-бедните страни, които много напомнят на класическите наемници - войници, готови да се бият в чужди войни за пари.

„Смея да кажа, че нито един колумбиец не е отишъл в Украйна, за да защитава демокрацията“, обясни Кристиан Перес, който е служил в колумбийската армия като снайперист, пенсиониран е, работил е по договор за частна охранителна компания и сега обмисля дали да отива да се бие в Украйна. "Сигурен съм, че те никога не са чували за съществуването на държава като Украйна преди началото на конфликта. Всичко се свежда до икономически мотиви."

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Колумбия е плодотворен източник за набиране на наемници, тъй като десетилетия на борба с марксистки бунтовници и наркокартели доведоха до това страната да има най-голямата армия в Южна Америка.

И докато продължаващият конфликт се превръща в неубедителна, брутална битка за позиции, материалните мотиви стават по-изявени.

Колко са?

Украинските въоръжени сили не публикуват данни за броя на бойците от Колумбия или други държави в техните редици, позовавайки се на необходимостта от осигуряване на оперативна сигурност. Колумбийското правителство също не даде никакви цифри, но подчерта, че напусналите, въпреки че все още са граждани на Колумбия, нямат връзка с официалните институции на страната. Още: Заловиха двама британци и мароканец, били се за Украйна в Донбас, грози ги смъртно наказание

Интервютата с четирима колумбийски наемници, служили в Украйна, както и анализ на аудио и текстови съобщения, изпратени от бойците, показват, че в Украйна има много колумбийци.

Колумбия, страна с население от 50 милиона души, има дълга история на „износ” на квалифицирани бойци. Съюзът за сигурност със САЩ направи колумбийските войници едни от най-добре обучените и най-добре оборудваните в Латинска Америка, а техните многогодишни битки им дадоха опит, с който малко традиционни армии могат да се похвалят.

За бедните колумбийски мъже армията отдавна е един от малкото законни пътища за финансова сигурност. В Колумбия пенсионираните професионални войници получават доживотна месечна пенсия от 400 до 600 долара, както и безплатно здравеопазване за семейството.

Но тези ползи често не са достатъчни, за да свържат двата края и мнозина установяват, че уменията, които са придобили в джунглите и планините, не им помагат в цивилния живот.

Тези, които избират да продължат да работят в легалната икономика, често стават бодигардове. Тази работа носи на ветераните от елитни части около хиляда долара на месец. Заплатата се счита за над средната, но рядко е достатъчна за постигане на финансови цели.

И конкуренцията за работа нараства. Мирно споразумение между правителството и най-голямата бунтовническа група в Колумбия през 2016 г. доведе до значително намаляване на размера на въоръжените сили на страната.

Икономическите затруднения принуждават колумбийските ветерани да напуснат страната. Мнозина мечтаят да сключат доходоносни договори за сигурност в петролните държави в Близкия изток, въпреки че за тези позиции обикновено наемат само мъже под 40-годишна възраст, оставяйки повечето от пенсионираните професионални войници в Колумбия без работа.

Конфликтът в Украйна предлага на колумбийските ветерани рядка възможност да променят живота си, докато се борят за международно признато правителство, подкрепяно от Съединените щати. Още: Москва: Чуждестранните наемници в Украйна ще представляват заплаха за страните си

„Той винаги е имал горещо желание да постигне нещо повече в живота“, призна Паола Ортис, вдовицата на загинал колумбийски войник на име Ерера, който отиде да се бие в Украйна за втори път тази година, след като беше депортиран от САЩ - искаше децата му да отидат в колеж, искаше да си купи къща, искаше да започне собствен бизнес."

Колумбийци в Украйна. Как?

Слуховете за възможността за бойни действия в Украйна започнаха да се разпространяват в чат групи от колумбийски ветерани миналата година, когато притокът на идеологически наемници от западните страни започна да намалява.

Повече от дузина колумбийски ветерани и техните роднини разказаха в интервюта за това как протича процесът за набиране на военна служба в Украйна.

Колумбийците пътуват до Полша на собствени разноски, за които често се налага да продават ценности, включително коли. На украинската граница те използват приложения за превод, за да кажат на граничните служители, че имат военен опит и искат да се бият за Украйна.

След събеседване и повърхностен медицински преглед те се подреждат за едно от двете основни направления, достъпни за бойци от Латинска Америка - Чуждестранният легион или 49-ти пехотен батальон. След това те отварят местна банкова сметка и изпращат дебитни карти на семействата си, за да могат да теглят пари от колумбийски банкомати.

Колумбийските войници казаха, че са получавали около 3000 долара на месец в украинска валута, приблизително толкова, колкото получават украинските войници.

Когато пристигат в Украйна, те се сблъскват с много различен въоръжен конфликт от този, в който някога са се борили срещу бунтовниците, пише New York Times. Те са свикнали да се бият в близост с автоматично оръжие в местност с много препятствия и прикрития, но в Украйна трябва да се бият под артилерийски обстрел на открито. И тук вече не могат да разчитат на въздушната подкрепа, която са имали в Колумбия.

"Тези, които искат да дойдат тук, да премислят два пъти", каза един колумбийски наемник в аудио съобщение, което изпрати до чат група на ветерани през октомври. "Колумбия е нищо в сравнение с това, което ви очаква тук. Когато ракетата избухне, виждаш самия дявол."

Мъжът, който пожела да остане анонимен, защото не е упълномощен да говори с пресата, довери, че от 60-те колумбийци, с които е служил в Украйна, са останали само 7. Останалите са убити, ранени или върнати у дома след седмици на фронтовата линия.

Почти веднага след пристигането си в Украйна през февруари колумбийският наемник Бариос признава на жена си, че боевете са по-опасни, отколкото е очаквал. Той реши да отиде да се бие в Украйна, когато банка заплашила да отнеме дома му няколко седмици след раждането на третото му дете. Според съпругата му заплатата му като санитар не можела да покрие вноските по кредита. Още: Правителството на Либия иска чуждестранните наемници да се изтеглят веднага

"Върни се, не ме оставяй сама с децата - това му казах. Но той постоянно повтаряше: не, любов моя, трябва да спася нашата къща", каза Кубильос по време на интервю, дадено от нея в колумбийския град Нейва.

Бариос загинал при ракетна атака само 20 дни след пристигането си на фронтовата линия, преди да получи дори една заплата.

В съответствие с украинските закони семействата на военнослужещи, загинали в бой, трябва да получат обезщетение в размер на 411 000 долара. Но Кубильос няма пари за адвокат или дори да си купи самолетен билет, за да отиде в Украйна и лично да поиска обезщетението. Тя продължава да изплаща дълга на починалия си съпруг, а банката продължава да я заплашва, че ще ѝ отнеме дома.

Единственият ѝ спомен от службата на съпруга ѝ е кутията със знамена на украинския и чуждестранния легион, която получилаа заедно с тялото му: "Исках да изхвърля всичко. Но искам бебето ми да знае историята на живота на баща си.”

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес