Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милионите на турската Дианет - откъде идват тези пари?

24 септември 2019, 18:00 часа • 10267 прочитания

Турската дирекция по религиозните въпроси Дианет трупа милиони от разнообразен бизнес. Мнозина критици я оприличават на гигантски холдинг, който твърде много се е отдалечил от истинските цели на исляма, отбелязват анализаторите Арам Екин Дуран и Даниел Белут в коментар за Deutsche Welle.

"Бомонти" е първата професионална пивоварна, създадена по времето на Османската империя - намира се в центъра на Истанбул, в квартал Шишли. Историческата сграда наскоро бе предадена в ръцете на районното мюфтийство. Пивоварната предстои да бъде разрушена, а на нейно място ще се издигнат джамия и общежитие. Само че общината и някои обединения на граждани твърдо се противопоставят на проекта.

Пивоварната "Бомонти" има историческо значение. Новият строеж не е добър за нас, защото ще съсипе чара на нашия квартал и ще даде нов тласък на строителния бум", казва районният кмет на Шишли Муамер Кешкин. Председателят на Турската инженерна и архитектурна камара Акъф Бурак Атлар също е сред видните противници на строителния проект: "Сградата на "Бомонти" е занемарена от години. Трябва да се обсъжда не разрушаването, а възстановяването ѝ", отбелязва той.

"Дианет холдинг"?

Оспорваният проект е само един от примерите за засилващата се бизнес активност на Турската дирекция по религиозните въпроси Дианет, за която работят над 107 000 души. Тя реализира стотици подобни проекти както в чужбина, така и в страната. Критици предупреждават, че тя скоро няма да се различава от огромен холдинг - "Дианет холдинг" е саркастичното ѝ прозвище.

Според данните на нейния собствен сайт, бюджетът ѝ възлиза на 825 милиона евро - сума, която далеч надхвърля бюджета на повечето министерства. Според Турския статистически институт, бюджетът ѝ е дори двойно по-висок: през 2019 той е възлизал на около 1,7 милиарда евро. Към това се добавя, че дирекцията притежава и множество недвижими имоти - вероятно над 2000.

И писателят Йомер Саглам, който е проучвал дейността на Дианет, е стигнал до извода, че дирекцията разполага със значително по-големи суми от официално обявените. Само от посещения на поклонници, от ритуалните жертвоприношения и някои скрити инвестиции тя има сериозен оборот. "Това навярно ѝ носи много повече пари, отколкото се обявяват официално. За съжаление, в рамките на моите проучвания установих, че приходите и разходите не се документират надлежно. Дианет е до голяма степен неконтролируема. Само от хилядите жертвени кланета, които се извършват от Дианет в цял свят, се събират приходи в размер на 52,4 милиона евро, казва Саглам.

Структурата на Дианет е голяма и непрозрачна: дирекцията извършва разнообразна образователна, културна и благотворителна дейност в 145 държави по света. Особено нейната фондация (Türkiye Diyanet Vakfi) върти активен бизнес. Създадена през 1975 година като малка благотворителна организация, днес тя има 1000 филиала в цяла Турция. Фондацията е особено печеливша, тъй като през 1977 бе изцяло освободена от данъци. Освен това нейната дъщерна фирма Komas A.S. се изявява успешно в строителния бранш: построила е стотици общежития, училища, джамии, болници и хотели от 1983 година насам.

"Като държава в държавата"

„Дианет днес е като гигантски холдинг или дори като държава в държавата - истинска икономическа сила", коментира теологът Джемил Кълъч. Той настоява религиозната дирекция да се върне към изначалното си предназначение. Дианет бе създадена да разпространява ислямската религия и нейните представи за справедливост и добродетел, а сега се е превърнала във високопоставена клика, която се дистанцира от населението. "Институцията бе основана, за да бъде в помощ на бедните, а не за да си пълни джобовете. Това противоречи на логиката на исляма", констатира още Кълъч.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес