Кипърският град Лимасол често е наричан малка Москва или Лимасолград, пише испанското издание La Vanguardia. Работата е там, че 20% от местното население са руснаци. Всичко започна преди десет години, когато богатите руснаци бяха привлечени от местните закони.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
На пръв поглед Лимасол прилича на всеки град като Коста Бланка или Коста дел Сол: крайбрежната алея, апартаменти на първа линия, пристанища, барове, ресторанти, магазини за сладолед... И тогава изведнъж разбирате, че табелите са на кирилица, а гостите говорят със сервитьорите на руски.
От 200-те хиляди жители на Лимасол, вторият град на Кипър, 20% са руснаци. Затова се нарича Лимасолград, Малка Москва или Средиземноморска Москва. Преди десетилетие Лимасол се превърна в любимо свърталище на бивши съветски олигарси, място за криене и пране на пари, а между другото и получаване на паспорт на Европейския съюз, без да се налага да живеете в страната. Днес, когато мнозина напуснаха Лондон (Лондонград) заради наложените от Борис Джонсън санкции и замразяването на банкови сметки, тяхната среда (адвокати, администратори, счетоводители...) смени дъждовете на английската столица със средиземноморското слънце.
Кипър, като част от ЕС, също прие ограниченията срещу режима на Путин, като затвори въздушното пространство и пристанищата за руски самолети и кораби, но Лимасол повече от всякога прилича на испанския курорт Бенидорм. Въпреки официалната политика, правителството на президента Никос Анастасиадис се опитва да не бъде особено ревностно. Все пак сумата, която руските олигарси (и тези около тях) държат в банките надхвърля 40 милиарда евро, което е два пъти повече от БВП на Кипър.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
След финансовата криза от 2013 г. Кипър се оказа силно засегнат от гръцкия дълг, а парите на руските олигарси се превърнаха в златна мина за страната. В замяна на инвестиции в недвижими имоти в размер на 2,2 милиона евро може да се получи т. нар. „златен паспорт“. Не бяха поставени други изисквания, дори не беше необходимо да се живее един ден в страната. Така Кипър получи 15 милиарда евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Лимасол се "русифицира" постепенно: появи се табела на руски, напомняща знаците на лондонското метро, ресторантите започнаха да сервират пушена херинга, хайвер и борш, въпреки средиземноморския климат, отвориха се магазини за кожи, руски романтични балади започнаха да се чуват от баровете вечер, а водката смени бирата на масите.
Руснаците с пари и необходимостта да ги крият дойдоха в Лимасол, за да се възползват от законите за банковата тайна, освобождаването от данъци върху наследството и капиталовия доход и междувременно да се припекат на слънце. Богатите построиха имения, а обкръжението им (шофьори, бодигардове, модели, асистенти...) купуваше апартаменти в небостъргачи на първа линия. Училищата, радиото и вестниците са на руски език, както и православните църкви действат свободно. Посещенията на Роман Абрамович, Олег Дерипаска, Алишер Усманов и Александър Пономаренко станаха нещо обичайно.
След като Русия превзе Крим (2015 г.), около 4000 чужденци (предимно руснаци, но също и африканци и азиатци) получиха кипърски "златни паспорти" - и Никозия, под натиска на международната общност, трябваше да се откаже от тази практика и дори да си запази правото да лиши от гражданство предполагаемите престъпници. Днес страната е приела 3000 украински бежанци, а олигарсите, които са под санкциите на САЩ и ЕС, не се виждат. Техните суперяхти изчезнаха от пристанищата, а в именията е останала само охраната.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Лимасол обаче си остава Лимасолград, а атмосферата там несъмнено е руска. Преди пандемията островът е посещаван годишно от 4 милиона туристи, 22% от които руснаци. Правителството иска да запази колкото се може повече приходи от чуждестранни визи и банкови депозити, за да не потъне икономиката на страната.
Поради местоположението си в Източното Средиземноморие, Кипър е желана дестинация. Британците го анексират през 1914 г. след повече от три века османско владичество. През 1925 г. Кипър официално става колония на Великобритания и получава независимост през 1960 г., а през 1974 г. Турция окупира една трета от острова. Като се има предвид толкова сложна история, няма значение, че руските олигарси контролират банковия сектор, хазарта и порнографията, а търговците на оръжие пият водка и тоник, докато седят в баровете на Лимасолград и се наслаждават на залеза.
Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ