Нека започнем с добрата новина: Разработената от компаниите BioNTech и Pfizer ваксина срещу коронавирус трябва да защитава и от новата мутация на SARS-CoV-2, широко разпространена във Великобритания и Южна Африка. Това показват резултатите от лабораторните изследвания, проведени от експертите на Pfizer и учение от медицинския факултет на Тексаския университет.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Изследването е направено на базата на анализа на кръвта на пациенти, вече ваксинирани с препарата на BioNTech/Pfizer. И макар получените данни да са ограничени, тъй като изследването не включва влиянието на ваксината върху целия възможен спектър от варианти на коронавируса, резултатите са обнадеждаващи, пише „Дойче веле“.
Коронавирусът мутира. Ефективна ли е ваксината?
Според Фил Дормитцер – водещ експерт в компания Pfizer в областта на разработването на ваксини, тестовете показват, че ваксината на BioNTech/Pfizer е ефективна в борбата не само срещу новия британскивариант на коронавируса N501Y, но и с 15 други видове на мутиращия вирус SARS-CoV-2.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Направени са тестове с 16 нови варианта на коронавируса и в нито един от случаите не се забелязва влияния на мутацията върху ефективността на ваксината, твърди той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
„Разбира се, това не означава, че със 17-тия вид ще се случи същото“, предупреди експертът.
По информация на германското онлайн-издание „Ерцтеблат“, широкоразпространеният във Великобритания нов вариант на коронавируса под наименованието VOC-202012/01 има 23 вида различни мутации. Новият вариант на коронавируса в Южна Африка, който има определена прилика с британския вариант, се характеризира с по-сериозни изменения на шиповите протеини. Към момента тези мутации са регистрирани и в някои други държави, включително Германия.
Основната опасност от мутацията на коронавируса е скоростта на разпространение
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
До момента няма доказателства, че заразяването с новия вариант на коронавируса предизвиква по-тежко протичане на болестта или има по-голяма леталност. Мутиралият коронавирус е до 70 % по-заразен от своя предшественик, което води до рязко увеличаване на броя на заразените. В резултат на това може да се стигне до колапс на системата на здравеопазването, която в условията на пандемията от SARS-CoV-2 и без това работи на предела на своите възможности. И сега в много болници няма достатъчно места в отделенията за интензивна терапия, апарати за изкуствена вентилация или персонал.
Според проф. Рихард Неер – ръководител на изследователския екип в университета в Базел, занимаващ се с еволюцията на вирусите и бактериите, основната заплаха от новия вариант на коронавируса е възможността за неговото бързо разпространение.
„Ако този вариант на коронавирус действително се разпространява 50-60 % по-бързо, това ще доведе до висок ръст на новозаболели, а краят за някои от тях, за съжаление, ще бъде летален“, смята ученият. Още една последица от бързото разпространение на вируса може да станат повторните инфекции и намаляването на ефективността на ваксината, но това в момента е „вторичен проблем“, каза проф. Неер.
Ваксината на BioNTech/Pfizer може да се модифицира
Ефективността на ваксината в случая с всички известни мутации на коронавируса трябва да продължи да се проучва не само в лабораторни условия, но и при широки изследвания, убедени са учените. Трябва също да се изясни дали от новия вариант на коронавируса са защитени хора, вече преболедували COVID-19 или ваксинирани.
Ако в някакъв момент вирусът мутира до такава степен, че имунният отговор след ваксинирането не може да го неутрализира, тогава ще трябва да се промени съставът на ваксината.
От компаниите BioNTech и Pfizer твърдят, че актуализирането на ваксини, произведени по технологията на матрична РНК (мРНК) не е особено трудно. Генетичният код на вируса, съдържащ се във ваксината, може да се промени сравнително лесно – за около 6 седмици. Но тестирането и сертифицирането на новата ваксина, както и последващото производство и разпространение ще изискват допълнително време, а в голяма част от държавите в момента очакват с нетърпение доставките на сертифицираните ваксини.
Ще се засилят ли мерките за борба с пандемията?
Според последните проучвания, за заразения човек няма значение с какъв вариант на коронавируса е инфектиран – мутациите не се отразяват на протичането на болестта. Затова мерките по сдържане на пандемията не трябва да се засилват, а да се прилагат по-последователно, смята проф. Изабела Екерле – ръководител на научната група по изучаването на нови вируси във факултета по заразни болести в университета в Женева.
Няма никакви конкретни мерки за борба с коронавируса, разработени специално за неговата нова мутация, обясни тя.
Независимо от варианта на вируса, SARS-CoV-2 се предава при близък контакт, затова са ефективни всички мерки, които ограничават броя на контактите между хората.
Преди всичко е от съществена важност да се идентифицират новозаразените и те да бъдат изолирани.
Всички мерки по сдържането на пандемията трябва да се прилагат още по-последователно, смята вирусологът и предупреждава, че ни предстои повече един месец, изпълнен с напрежение.