Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай се учи от Русия как да води хибридна война срещу САЩ, така ще превземе Тайван

22 ноември 2023, 14:29 часа • 6289 прочитания

Военните теоретици на Китайската комунистическа партия (ККП) определят хибридната война като начин, по който страните използват всички аспекти на физическата и нефизическата държавна власт, включително гражданското общество, за да се противопоставят непряко на противника. Те я разглеждат и като средство за противопоставяне на великите сили в рамките на взаимосвързания и глобализиран свят.

Наличните публикации на ККП показват следното - хибридната война приема предпоставката за системно противопоставяне, че войната е състезание на всеобхватна национална сила. Също така сочат, че хибридната война се отклонява от системната конфронтация.

Още: Оценка от САЩ: Китай се готви за бъдещи войни

Китай води хибридна война за Тайван, като същевременно я вгражда в хибридна война срещу САЩ. Хибридната война срещу Щатите е насочена и срещу регионалните съюзници на Вашингтон като Япония и Филипините, за да се влоши имиджът на ръководената от САЩ архитектура за сигурност, осигуряваща регионална стабилност. Този анализ прави американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Още: Анализ: Ще се справи ли САЩ с всички кризи по света?

Какво е за Китай хибридната война?

В Китай върховенство преди имаше системната конфронтация срещу големите сили - това беше доминиращата рамка на Комунистическата партия през първото десетилетие от новия век и в началото на второто. Тя включваше дейности от "сивата зона" - например манипулиране на общественото мнение или разгръщане на нередовни сили.

Преобладаващото мнение сред военните теоретици на ККП сега е, че хибридната война е начинът за непряко противопоставяне на противника. Един от тези мислители - Гао Уей - предостави през 2020 г. първото точно определение на ККП за хибридна война. Според него това е "единен и координиран военен акт, който се води на стратегическо ниво, като се използват политически (обществено мнение, дипломация, право и др.), икономически (търговска война, енергийна война и др.), военни (разузнавателна война, електронна война, специални операции) и други подобни средства".

Командирът от Китайската народноосвободителна армия (НОАК) Уан Хайцзян, който командва в Западен Китай от средата на 2010 г., публикува статия през май тази година, в която повтаря определението на Гао за хибридна война.

Още: Foreign Policy: САЩ са на крачка от Третата световна война, която може да загубят

Снимка: iStock

Нито един теоретик на ККП обаче не използва изрично рамката на нивата на война, когато обсъжда хибридната война.

Американската армия определя стратегическото ниво на войната като равнище, което включва националната политика и стратегията на театъра на военните действия. На стратегическото ниво нацията често определя национални насоки, които са насочени към стратегически цели в подкрепа на стратегически крайни състояния, и използва национални ресурси за постигането им. Някои организации на ККП повтарят това определение.

Още: Мария Габриел присъедини България към Европейския център за върхови постижения за противодействие на хибридните заплахи

Хибридна война - дестабилизиране на великите сили в тяхната периферия

Перспективите, които теоретиците на Китай публикуват, показват, че партията разглежда борбата за влияние със САЩ в географски или политически важни трети страни в периферията на Китай като хибридна война. Теоретиците са представителни за партийното мислене, доколкото те или преподават на елитните партийни кадри, или правят публикации, свързани с военните.

Един от тях е Хан Айонг. Той разглежда целта на хибридната война като дестабилизиране на великите сили по тяхната периферия, без да се насочва директно към великите сили. Хибридната война не трябва да завладява територия, а да печели населението, като бавно влошава обкръжаващата среда за сигурност на великата сила.

Още: Русия и Тайван: Какво си казаха по горещите теми Джо Байдън и Си Дзинпин (ВИДЕО)

Редакторът на теоретичния отдел на изданието "Новини на освободителната армия", свързано с НОАК, Сю Санфей изказва общия аргумент на теоретиците на ККП, че взаимосвързаният характер на глобализацията открива път за непреки средства за конфронтация между големите сили. Взаимосвързаността дава възможност както на слабите, така и на силните държави да се конкурират чрез хибридна война с всички средства, с които разполага съответната държава. Санфей също така отбелязва, че хибридната война се е появила, защото големите сили, разполагащи с ядрени оръжия и големи армии, правят прекия конфликт между конвенционалните военни сили на тези страни по-малко възможен.

Официалният уебсайт на НОАК публикува статия (тя и другите теории могат да бъдат открити с препратки в сайта на ISW), в която се посочва, че традиционната военна сила формира гръбнака на хибридната война, въпреки че широкомащабните сражения не са основният път на съревнование. Нередовните части и петата колона, която подрива вражеското общество, взаимно подсилват средствата за водене на война.

Военната секция на медията на Комунистическата партия People's Daily също пише как некинетичните средства като икономически, дипломатически, когнитивни, правни, кибернетични и обществено мнение се преплитат с кинетичната дейност за водене на хибридна война. Тези статии показват, че промотираните от ККП "три военни полета" - обществено мнение, психологическа и правна война - са средства за водене на хибридна война.

Още: До зъби: САЩ тайно въоръжават Тайван

Теоретиците на ККП развиват теорията за хибридната война, като се позовават на начина, по който според тях я използват САЩ и Русия. Те също така обясняват, че една държава може да използва хибридна война за нападателни или отбранителни цели. Не се посочват обаче разликите. 

Войната в Украйна повлия на Пекин

От началото на продължаващата пълномащабна война на Русия в Украйна има малко обществено значими статии в Китай за хибридната война.

Гао Уей например подчертава как Москва оправдава военните си намеси в Сирия и Украйна - твърди, че се намесва законно по искане на приемащата страна. Той посочва и примера с провеждането на референдум от страна на Русия след окупацията на Крим, за да го включи официално в състава на Руската федерация.

Още: Си Дзинпин не вярва на военните си и Тайван може да е спокоен - засега

Снимка: Getty Images

Официалният уебсайт на НОАК пък подчертава значението на правните обосновки - например операциите за свобода на корабоплаването - за подкрепа на предполагаемата хибридна война на САЩ срещу Китай в Южнокитайско море.

Трима теоретици твърдят, че Щатите водят нападателна хибридна война, докато руснаците действали дефанзивно. Обяснението им е, че САЩ са действали офанзивно, подкрепяйки разширяването на НАТО на изток от 90-те години на ХХ век, което е превърнало Украйна в буферна зона, чрез която се конкурират Съединените щати и Русия. Теоретиците от Китай казват също, че Вашингтон тласнал Украйна по-далеч от Москва чрез тактиката на хибридната война, като подстрекавал украинското население срещу проруското му правителство. Така дошъл и Евромайданът от 2013-2014 г. Това до голяма степен повтаря опорките на Кремъл за началото на войната.

Военните теоретици на ККП като цяло разглеждат Русия като най-полезния пример за прилагане на хибридна война поради честотата, с която тя използва тази война в Африка, Сирия и Украйна. Съществува консенсус сред китайските теоретици, че Русия първоначално изостава от САЩ в прилагането на хибридна война, но след 2013 г. наваксва.

Още: Пред заплахата от Китай: Тайван показа първата си подводница собствено производство (ВИДЕО)

Хибридната война срещу Тайван е и хибридна война срещу САЩ

Принудителните действия, които ККП предприема, за да контролира Тайван, попадат в рамката на хибридната война. Опитите на Китай да проникне в цялото тайванско общество чрез политически, икономически и военни средства отговарят на основните компоненти на определението за хибридна война на Гао Уей. ККП също така твърди, че действа съвместно с тайвански организации, представляващи граждани на острова, за да придаде на действията на партията легитимност в рамките на хибридната война, пишат анализаторите от ISW.

Така беше създадена Асоциация за приятелство "Мадзу" (Mazu) между тайванска и китайска организация като начин за укрепване на китайската култура и "поддържане на националните чувства от двете страни на пролива". Това е религиозна организация и с много такива Пекин може да разпространява своите наративи, свързани с китайската идентичност в Тайван. От Тайпе предупредиха, че ККП опитва да използва религиозни храмове с тази цел.

Още: В Тайван идват избори, а китайските комунисти вече се намесват с любопитни методи

Въпреки че през последните три години военновъздушните сили на НОАК увеличиха броя на самолетите, нарушаващи идентификационната зона на въздушната отбрана на Тайван, ККП възприема хибридната си война срещу острова като отбранителна. Подобни са наративите и на Руската федерация относно разширяването на НАТО.

Контролираните от ККП медии представят Тайван като американска пешка, която Съединените щати манипулират и ще изоставят в случай на криза. От гледна точка на ККП е необходимо да се премахне способността на шахматиста (САЩ) да общува с пешката (Тайван) и да я движи, за да се постигне целта на партията за "обединение" с Тайван. За да постигне тази цел, ККП се стреми да намали политическото, икономическото и военното влияние на Вашингтон върху Тайпе.

Хибридната война срещу Тайван е част от хибридната война срещу САЩ, тъй като Китайската комунистическа партия възприема всякакви отношения на САЩ с Република Китай (Тайван) като дестабилизиращи Китайската народна република.

Още: Китай си измисли нов повод да увеличи агресията срещу Тайван

Пропагандата на ККП през август, в която лъжливо се твърди, че Япония е изхвърлила опасни количества радиоактивни отпадъчни води от Фукушима, е скорошен пример за вложените усилия на Китай за хибридна война. Тази пропаганда е част и от хибридната война срещу САЩ поради тясното американско-японско политическо, икономическо и военно сътрудничество в региона, смятат от ISW.

Военната принуда на ККП спрямо Филипините, като например на плитчината Втори Томас през август 2023 г., също така позволява на Китай да наруши териториалния суверенитет на съюзник на САЩ по договор, подкопавайки ръководената от Вашингтон архитектура за сигурност. И това е част от хибридна война.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес