Корабът Shahr E Kord ("Шахр е-Корд"), собственост на морската транспортна компания на Иран, бе швартован от 18 до 20 април в пристанище Бургас. Това установи съвместно разследване на сайта "Биволъ" в партньорство с онлайн журнала за международна сигурност De Re Militari.
Корабът е собственост на компания, която се намира в санкционния списък на САЩ срещу Иран. Става дума за държавна компания Islamic Republic of Iran Shipping Lines (IRISL), известна като IRISL Group, IRI Shipping Lines или ARYA Shipping Company. Компанията е регистрирана в столицата на Иран на адрес: No.37, Aseman Tower, Sayyade Shirazee Square, Pasdaran Ave., Tehran, Iran, P.O, Box 19395 – 1311.
Дружеството е засечено като един от основните подизпълнители на Министерството на отбраната на Ислямската Република Иран и главната ѝ специална служба – Ислямския революционен гвардейски корпус. Кораби на тази компания също така на много пъти са засичани да превозват оръжия, муниции и други товари за нуждите на армията на Иран и отбранителния й сектор.
На 18 април корабът е засечен в момента на преминаването си край бреговете на Турция – през пролива Босфор на път за пристанище Бургас. Този съд е тръгнал от сирийското пристанище Латакия на Средиземно море.
До момента липсва официална информация какво точно е превозвал към Бургас и какво точно е товарил на българското пристанище този кораб в периода 18 – 20 април 2019 г. Според анализатори напълно е възможно товарът да е леко оръжие от България или други балкански държави.
"Компанията IRISL е под американски санкции заради предоставянето на логистика на Министерство на отбраната на Иран", коментира за "Биволъ" съоснователят на De Re Militari Руслан Трад.
Oтскоро санкциите на САЩ включват и иранската гвардия, която също ползва държавната IRISL "за превозване на оръжия". Това доведе до включването на компанията в санкционния списък от страна на американските специални служби.
"Това, което имаме като информация е, че Иран взима леко оръжие, муниции, "Калашници" от България", произвеждани в Казанлък", казва още Руслан Трад.
Според него сигнали за аналогични сделки е имало и преди – последно през изминалата 2018 г.:
"Тогава иранците също се опитаха да прекарат оръжие от България". "Складираха ги около Павел баня".
"Така че, това няма да е изненада, ако и тези дни превозват оръжия", констатира журналистът, според когото властите в Техеран са в търсене на "нови места" за подобни сделки, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп въведе санкционния режим срещу Иран.
Руслан Трад е на мнение, че българските производители от отбранителния сектор никога не са спирали деловите си контакти с Иран, затова би трябвало да са запознати с компанията, чийто кораб е засечен първо в Босфора, после край българското пристанище. "Сигурен съм, че знаят накъде отива този кораб – най-вероятно да става дума за големи заводи, за да е налице такава дейност".
Напълно е възможно и службите на Европейския съюз (ЕС) и България дори да са в течение за сключваните сделки, смята журналистът.
"Проблемът е там, че Евросъюзът се опитва да заобиколи санкциите (на САЩ срещу Иран – бел. "Биволъ"), затова и не вярвам, че ще последва каквато и да било реакция по този случай".
Проверките ни в сайта за морски трафик Marine Traffic показваха, че корабът се намираше в Бургас на 18 и 19 април. Но на 20 април сутринта корабът е напуснал българските води и е тръгнал в посока Мисрата, Либия. Към момента на публикацията той е във водите на Егейско море.
Това пристанище е под контрол на признатото от ООН либийско правителство в Триполи, с който образуват западнолибийски военен съюз с подкрепа на Турция, Катар и Италия.
Мисрата тези дни се намира под масирана атака на войските на маршал Халифа Хафтар (контролира Източна Либия с градовете Бенгази и Тобрук), подкрепян от Русия и Саудитска Арабия. Според източниците ни тези дни иранците в качеството си на съюзници на активния в Либия Катар изпращат военна помощ с оръжия и боеприпаси на Мисрата, за да устои на атаките.
"България, от своя страна, има близки отношения с Катар, а също така и с Иран – затова какъвто и да е този товар, няма да е изненада. Какво се превозва с този кораб точно не се знае, надали е нещо приятно", пояснява Руслан Трад.
Междуправителственото заседание с Иран: никакви оръжия?
Интересно съвпадение засече "Биволъ" в дните на швартоването на този кораб край българското пристанище – в София се провеждаше 19-тата сесия на междуправителствената българо-иранска комисия за икономическо, промишлено, търговско и техническо сътрудничество.
Сесията включваше и бизнес форум между предприемачите на Иран и България, организиран от правителството на Бойко Борисов. Както се вижда в сайта на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), цели три прессъобщения има на 18 – 19 април за провежданите заседания с участие на министъра Росен Желязков и неговия колега от Близкия изток – министъра на пътищата и градоустройството на Иран Мохаммад Еслами.
България и Иран провеждат днес съвместен бизнес форум, гласи първото от 18 април. На 19 април пък според МТИТС в бизнес форума между двете страни са взели участие "повече от 60 български и 40 ирански компании".
"Осемдесет милионният пазар на Иран и ключовото географско място на България са отправна точка за двустранното сътрудничество", гласи пък вторият пресрелийз на транспортното ведомство с изведените в заглавие думи на Росен Желязков.
Че "България и Иран обмислят директна авио линия и възобновяване на автобусния транспорт на пътници" пък е третият.
Според Росен Желязков "сред секторите, в които нашата страна вижда бъдещ потенциал за търговско сътрудничество с Иран, са химическата, фармацевтичната, хранително-вкусовата и автомобилната промишленост, както и информационните технологии".
"От съществено значение за двустранните ни отношения е развитието на транспорта, транспортната инфраструктура и подобряване на взаимодействието между видовете транспорт", казал е още министърът на транспорта.
В областта на морския транспорт "с цел насърчаване на двустранното сътрудничество и обмена на морски лица на търговски кораби, двете страни договориха текст на Меморандум за разбирателство за взаимно признаване на свидетелствата за правоспособност".
Обсъдена е била и "възможността за възобновяване на дейността" на Смесената комисия по енергетика и Съвместната работна група за природен газ.
Но отбранителният сектор не се споменава и с една дума нито в официалните речи на двамата министри, нито в резултатите от двата дни заседания между правителствата и бизнеса, отразени за медиите и в трите прессъобщения на МТИТС.
Снимка: архив