Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изборите в САЩ - събитието, за което светът е затаил дъх

03 октомври 2023, 07:30 часа • 3339 прочитания

Догодина има важно събитие - изборите в САЩ. Някои световни сили виждат това като възможност да се възползват от ситуацията. Те имат избор: да се опитат да постигнат интересите си или да ограничат контактите си с американската администрация, докато бъдещето стане по-ясно.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Промяна в стратегията

Страните от Персийския залив вече започнаха да възприемат по-различен подход от предишните избори. Това се дължи на убеждението от администрацията на Джо Байдън, че държавите от тази зона, от една страна, са „енергиен спасителен пояс“, а от друга, биха могли да „консервират“ инфлацията в Съединените щати чрез увеличаване на производството на петрол и други предварително изготвени планове на САЩ. Но политиката на Вашингтон в Близкия изток се провали. Нито изтеглянето на американските войски от региона, нито проектът за Големия Близък изток вече отговарят на интересите на САЩ и не увеличават шансовете на президента Байдън за преизбиране. Още: "Путин пак ще го направи": Клинтън предупреди за руска намеса в изборите на САЩ

Що се отнася до досието на Иран, което Съединените щати смятат за сложно и заплетено, демократичната администрация на Джо Байдън направи по-трудното за всеки бъдещ републикански президент. Тя се стреми да принуди Техеран да спре обогатяването на уран възможно най-бързо, за да му попречи да създаде атомни оръжия, които в този случай със сигурност ще се разпространят в целия регион на Близкия изток. Саудитска Арабия неведнъж е предупреждавала за това. Мохамед бин Салман бин Абдулазиз, престолонаследникът и министър-председател на кралството, каза в интервю за Fox News, че Рияд ще бъде принуден да придобие свои собствени ядрени оръжия, ако Техеран се сдобие с тях.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Русия

Русия, от своя страна, се придвижва предпазливо с украинската криза, разбирайки, че изходът от конфликта зависи отчасти от резултата от американските избори. Републиканците искат да спрат ескалацията и да се съсредоточат върху Китай, докато демократите виждат продължаващите битки в Украйна като възможност да отслабят втората най-мощна армия на планетата и да увеличат там западното влияние. Руският президент Владимир Путин изглежда е решил да не навлиза по-дълбоко в украинска територия, за да запази настоящите печалби. Той обаче иска да изчака подходящия момент след изборите в САЩ. При определени условия Путин може да бъде принуден да промени стратегията си, което ще изисква от него да вземе „болезнени“ решения както за Украйна, така и за целия свят, пише бахрейнското издание Al-Watan Bahrain.

Китай, от друга страна, гледа на предстоящите избори в САЩ по различен начин от другите страни, тъй като е цел както за Демократическата, така и за Републиканската партия. Huawei наскоро обяви създаването на нов смартфон със 7nm [нанометра] чип, което беше болезнен удар срещу американските санкции. Преди това Вашингтон забрани на Пекин да използва най-новите електронни чипове, произведени по американска технология. От друга страна Поднебесната империя следи отблизо изборния процес в Тайван, който се очаква в началото на следващата година, за да вземе окончателно решение по въпроса за "единен Китай". Още: Тръмп мълчи дали опита преврат в САЩ, сочи Путин за пример (ВИДЕО)

Така светът замръзна в очакване на резултатите от изборите през 2024 г. Все пак няма значение кой ще спечели - демократ или републиканец. Политиката на Съединените щати няма да се промени. Всички предишни президенти и администрации на тази страна работеха за постигането на една единствена цел - укрепване на американската хегемония. Но всяка администрация има свой собствен стил и свои методи, с които постига резултати, които карат планетата да замръзне в мълчаливо очакване.

Автор: Саад Рашид

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес