Новината за сключването на споразумение между кюрдите в Сирия и американска компания за разработването на нефтени находища в североизточна Сирия предизвика остри критики от Дамаск и Анкара.
NEW: The US claims it wants control of oil in Syria to keep resources away from ISIS—but it's actually an excuse to keep troops on the ground while stealing resources from the Syrian Gov't. The goal of the US has always been to overthrow Bashar al-Assad and that hasn't changed... pic.twitter.com/Q2PJIdrLPP
— Rachel Blevins (@RachBlevins) August 6, 2020
Сирийското правителство нарече САЩ "крадци", а Турция "внезапно се загрижи" за териториалната цялост на Сирия. Анкара осъди най-вече укрепването на икономическата независимост на сирийските кюрди.
Според експертите сделката има преди всичко политическо значение, тъй като насърчава независимостта на районите, които не са контролирани от Дамаск и го лишава от надеждата да си върне изцяло богатите на нефт територии в северната част на страната.
Sec. of State Mike Pompeo confirms to Sen. Lindsay Graham that the SDF signed a deal with a US oil company to plunder Syria's oil. They also gloat about the brutal effect of the Caesar Act sanctions with apparently 'more coming'.
— Richard Medhurst 🇸🇾🇵🇸 (@richimedhurst) August 2, 2020
Watch the full report: https://t.co/4X9bPAd5Wt pic.twitter.com/SHSJzJ7aYx
Сирийското външно министерство допълни, че то е заплаха за сирийския суверенитет. Дамаск обясни, че всяка сделка, сключена заобикаляйки централното правителство, е незаконна.
"Ще работим много тясно с нашите кюрдски съюзници, за да сме сигурни, че приходите от този петрол няма да попаднат в ръцете на Иран, няма да попаднат в ръцете на режима (правителството на Башар Асад) и няма да попаднат в ръцете на Русия", заяви вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс.
През януари специалният представител на САЩ за Сирия Джеймс Джефри подчерта, че официален Вашингтон не се намесва в проблемите на производството на петрол в региона, но някои американски компании наистина са поискали лицензи от Департамента за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ, за да работят в региона на Северна Сирия.
В същото време американските санкции забраняват търговията с петролни продукти от Сирия. Те обаче се отнасят само до териториите, контролирани от властите в Дамаск и за автономния северен регион се прави изключение. Това предизвика възмущението и на Москва, която е съюзник на Башар Асад.
"САЩ съсредоточиха действията си в Сирия върху насърчаване на кюрдския сепаратизъм с пари от незаконната търговия със сирийски петрол от Ефрат", каза в интервю за РИА Новости Пьотър Иличев, директор на Департамента за международни организации на руското външно министерство.
За Русия запазването на американския контрол над сирийските полета е равносилно на санкциите на САЩ срещу Дамаск, които увреждат сирийската икономика и лишават правителството от ресурси за възстановяване на страната.
Припомняме, че по време на Съвета за сигурност на ООН постоянният представител на Русия в организацията Василий Небензя отправи сериозни критики към САЩ по този повод.
САЩ трябва незабавно да прекратят окупацията си на петролни съоръжения в Северозападна Сирия, призова тогава той.
Дипломатът обърна внимание на съобщенията в западните медии, че "варварските методи за производство на петрол на САЩ могат да доведат до екологична катастрофа в Североизточна Сирия и Ирак".
Небензя добави, че "Сирия губи до 40 милиона долара месечно" поради липса на достъп до нефтените си находища. "Връщането им на сирийското правителство би било по-добра помощ от САЩ, отколкото даренията, обявени на конференция в Брюксел", посочи той.