Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Глад и болести са покосили 85 000 деца в Йемен от 2015 г. насам

21 ноември 2018, 14:15 часа • 2856 прочитания

До 85 000 деца на възраст под пет години може да са загинали от глад или болест от 2015 г. насам в опустошения от войната Йемен. Това съобщи в сряда хуманитарната организация „Спасете децата“, цитирана от световните агенции.

Оценката на експертите се основава на данни, събрани от ООН. Става ясно, че до 14 милиона души са изложени на риск от глад в Йемен, където саудитските сили воюват с подкрепяни от Иран бунтовници хусити.

"Децата, които умират по този начин, страдат много, тъй като жизнените функции на органите им се забавят и в крайна сметка спират", каза Тамер Киролос, директор на организацията в Йемен. "Техните имунни системи са толкова слаби, че са по-податливи на инфекции, а някои деца са твърде крехки, дори да плачат. Родителите трябва да стават свидетели на загубата на децата си, без да могат да направят нищо", алармира още експертът.

Actualno.com припомня, че пристанище Ходейда, входната точка за около 80% от вноса на храни и помощи в Йемен, е блокирано от коалицията, ръководена от Саудитска Арабия, която подкрепя правителството от миналата година. "Спасете децата" заяви, че е била принудена да прави доставки за северната част на страната през южното пристанище Аден, което значително забавя доставките на помощи.

Също така от хуманитарната организация съобщават за "драматично увеличение" на въздушните удари по град Ходейда. "През последните няколко седмици имаше стотици въздушни удари в и около Ходейда, застрашаващи живота на около 150 000 деца, които все още са в капан в града".

„Спасете децата", цитирана от БГНЕС, призова още за незабавно прекратяване на битките, за да не загубят живота си още хора в раздираната от конфликти страна.

От август 2014 г. в Йемен се води война между правителствените сили, които изповядват сунизма, и бунтовниците хусити, които са шиити. Те се вдигнаха, защото мнозинството посегна на редица техни права, включително на участието им в управлението. В най-активна фаза войната навлезе през март 2015 г., когато на страната на правителствените сили се намеси арабска коалиция, оглавявана от Саудитска Арабия.

По данни на ООН от хуманитарна помощ се нуждаят 22 млн. йеменци или 75% от населението на страната.

Снимки: Getty images/Guliver

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес