Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германия - най-силният шанс за повече безвъзмездна помощ заради коронавируса в ЕС

17 юли 2020, 10:00 часа • 2913 прочитания

В миналото Германия помогна за налагането на строга програма за икономии в цяла Европа. Сега правителството на Ангела Меркел излезе в полза на финансираните от дълга дарения на партньори от ЕС. Какво предизвика тази нова щедрост, пита в свой материал за Deutsche Welle Кристоф Хаселбах.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

В разгара на финансовата криза германците бяха възприемани като безмилостно налагащи на задлъжнелите държави бюджетна дисциплина в Южна Европа. За пестеливите северняци Германия беше котвата на стабилността, спасявайки Европа от безкраен дълг.

Днес изглежда същият пестелив германски канцлер трудно се възприема като проявяващ щедрост, за да плати за фонда за възстановяване от коронавирус. Пакетът за помощ трябва да бъде "мащабен", заяви Меркел във вторник след среща с италианския премиер Джузепе Конте, чиято страна вероятно ще бъде най-големият бенефициент на помощта.

На срещата на върха на ЕС през този уикенд (17 - 18 юли), първата след март, на която държавните лидери ще присъстват лично, основен ще е въпросът за разпределението на огромния фонд за помощ от 750 милиарда евро. Според предложение на Европейската комисия, 500 милиарда евро трябва да бъдат дадени безвъзмездно за страните, които са особено засегнати от коронавируса, а останалите като заеми. 500 милиарда евро като паричен подарък, финансиран с дълг, е идея, която Меркел разработи заедно с френския президент Еманюел Макрон през май.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Защо е тази промяна? "Поради изключителния характер на тази криза, ние също избираме изключителен път" - така канцлерът Меркел обясни новата щедрост.

"Коронавирусът удари всички страни в Европа, а някои особено силно", заяви Андреас Юнг, говорител на финансовата политика на Християндемократическия съюз (CDU) на Меркел. "Има нужда от подкрепа сред партньорите в извънредна ситуация. Но това също е в наш интерес: Силна Германия и силна Европа вървят заедно", добави той.

За християндемократите, ориентирани към стабилността, това първоначално становище е трудно оборимо. Парламентарният лидер на партията Ралф Бринкхаус призна това през май, когато Меркел представи германско-френското предложение.

Но дори Кристиан Линднер, ръководител на пробизнес ориентираната "Свободна демократична партия" (FDP), не е категорично против фонда. По време на финансовата криза неговата партия беше коалиционният партньор на ХДС и задейства спирачките, когато се стигна до задължения и харчене на пари. Линднер обаче смята за важно "помощта да бъде свързана с условия, т.е. планове за реформи".

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Само крайнодесните в Германия са против - т.е. "Алтернатива за Германия". Нейният парламентарен лидер Алис Вайдел вижда това като натоварване на германските данъкоплатци "с огромни тежести". "В тази ситуация нямаме милиарди, които да раздадем, защото трябва да си помогнем взаимно", каза тя пред Бундестага.

С това забележително изключение критичните гласове до голяма степен замлъкнаха. Премиерът на Бавария Маркус Содер, когото половината германци биха искали да видят като следващ кандидат за консервативен канцлер, вече подкрепи плановете. Той каза, че държавите в ЕС вече не трябва да бъдат разделени на длъжници и кредитори, а всички трябва да се разглеждат повече като партньори.

Фактът, че старата Германия сега е готова да разпредели безвъзмездни средства в размер на 500 милиарда евро на засегнати партньори от ЕС, изненада мнозина. Но Меркел настоява точно за това, въпреки съпротивата на така наречената "пестелива четворка": Холандия, Австрия, Швеция и Дания, защото, наред с други неща, заемите ще увеличат още повече съотношението на дълга на Италия и по този начин ще задушат икономиките ѝ - както и на други южни държави.

Холандският премиер Марк Рюте вече не разбира немското мислене. Той и другите от "пестеливата четворка" се страхуват от фалшиви стимули и разхищения. Но Андреас Юнг настоя: "Без субсидии няма да работим. За вече силно задлъжнелите държави изключителното предлагане на заеми означава камъни вместо хляб".

Има признаци, че новата репутация на Германия като доброжелателния донор е разтърсила някои в ХДС. Ден преди срещата на върха парламентарният лидер Ралф Бринкхаус поиска в интервю парите трябва да бъдат обвързани с реформите в държавите като условие за предоставянето им.

Тази цел е един от възможните компромиси, които може да успокои "пестеливата четворка". Различни политици посочиха области, които биха могли да бъдат специално стимулирани от безвъзмездните средства, като например защита на климата и цифровизацията. Също така би било възможно да се намали сумата от 500 милиарда евро субсидии или да се промени съотношението на заеми и субсидии.

Но това не променя новата щедрост на Меркел. По-рано този месец, когато тя говори за започналото немско председателство на Съвета на Европейския съюз към Европейския парламент, тя каза: "Какво послание може да бъде по-подходящо от това - че Европа е способна на големи неща, ако стоим едни до други и се придържаме заедно".

На въпрос на какво е заложено на карта, Андреас Юнг отговори: "Европа: Идеята, ценностите, икономиката".

Още: "Нова среща на лидерите на ЕС през юли, пак не се разбраха за спасителния план на ЕК"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес