Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Forbes: Западът изпадна в паника заради "старите" кораби на Путин

01 февруари 2022, 21:00 часа • 76275 прочитания

Десантните кораби на военноморския флот (ВМФ) на Русия изплашиха Запада и принудиха Вашингтон да промени плановете по създаването на леки скоростни лодки. Москва демонстрира как може да стреснеш противника с помощта на не много нови, но страшни съдове. Гамбитът на Путин, според статия на Forbes, която представяме без редакторска намеса, показва колко са важни именно десантните модели.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

През януари Русия изпрати в Черно море остаряла флотилия от шест миниатюрни десантни кораби и  изплашената Европа се разтревожи. Едва видяла тези, в осъвременени варианти на някога вездесъщия  американски танкодесантен кораб LST от времената на Втората световна война, Швеция прехвърли своите въоръжени сили, а Финландия се забезпокои относно демилитаризираните Аландски острови. Страните зад пределите на Балтийско море отделиха най-съвременните военни ресурси за съпровождането на тази флотилия около Европа през Средиземно море към Украйна. Но независимо от шума единственото, което постигна руската флотилия е да докаже практическата полза от десантните кораби, а Корпусът на морската пехота на САЩ получи повод да възобнови своите отдавнашни усилия по връщането в състава на американския флот на LST от "старата школа". 

Макар да не е изключено руският президент Владимир Путин да види и дългосрочните последици от своя малък морски гамбит и да съжали, първоначалната реакция на Запада вероятно му е харесала. Засега това беше майсторски клас по използването на скромни и дори жалки военно-морски подразделения - как да извлечем максимална изгода от стари и не много мощни кораби, които западните ВМС отдавна биха изхвърлили.. 

Руската експедиция от пет десантни кораба от проект 775  (по класификацията на НАТО Ropucha, на полски "жаба") и един нова, но вече остарял кораб от класа "Иван Грен" (проект 11711) е много малка. Водоизместването на корабите е от 4000 до 5000 тона (за сравнение един американски десантен кораб от клас "Сан Антонио" (LPD-17) има водоизместване 25 000 т. Освен това руските десантни съдове са много остарели. В състава на руската оперативна група влязоха първите кораби от проекта 775, които са на служба вече четвърто десетилетие.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Непропорционалният отговор на Запада е мълчаливото признание за това, че дори неголеми и незначителни във военно отношение десантни кораби при творческо използване ще създадат маса проблеми в крайбрежните зони на развития свят. А внимателният надзор на Запада над руския флот позволява да се предположи, че на руските кораби могат да бъдат установени дори екзотични "нарушители на спокойствието" - ядрено оръжие, съвременни морски мини или ракети. 

Но излизането на руския десант показва на какво са способни агресивните военноморски сили (ВМС) с бойни единици от втори ешалон. А това от своя страна ще се отрази на общественото мнение, докато Вашингтон разглежда запитването от Корпуса на морската пехота на приемника на LST под названието LAW – лек десантен кораб.

Връщането към класическата конструкция на LST е напълно оправдан. Скромните LST някога са били важна част от ВМС на САЩ. Само по време на Втората световна война са били построени 1000 кораба и с разпространението им по целия флот тези прости и удобни кораби са се използвали за всички видове ключови и спомагателни мисии на МВФ - като мобилни болници, плаващи спасителни бази, складове, платформи за огнева поддръжка и други. Базовата конструкция за тези години не се е променила много. Както проекта 775 от епохата на 70-те години, американските LST от времената на Втората световна война са тежали около 4000 т, а дължината им е била около 105 м. Ако проектът LAW бъде допуснат габаритите ще бъдат аналогични. 

Част от теоретиците смятат идеята за провал. Могъщите корабни строители, заинтересовани в създаването на големи и скъпи десантни кораби виждат в LAW реална опасност. Високотехнологичните сили на ВМФ се надсмиват - за тях LAW е само "голяма цел." Много морски пехотинци дори гадаят как биха оцелели на брега с подобна поддръжка. Дори Конгресът е настроен скептично. 

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Мнозина във Вашингтон смятат, че LAW е опит на Корпуса на морската пехота да съхрани актуалността си. Съществува дори някакво злорадство. 

Но за морската пехота LAW е път към легитимността на съвременните бойни действия и възможност за експедиционните войски да помогнат на флота, използвайки "мобилни, малко забележими, устойчиви и относително лесни в обслужването и поддръжката военно-морски експедиционни сили", за да затворят достъпа към морето на противника, да осигурят контрол или да поддържат флота. 

Това е рисковано предложение, но ако LAW бъдат построени в достатъчно количество Корпусът на морската пехота ще може да участва в почти всички видове дейности, необходими за поддържането на съвременните сили.

Нито една концепция за водене на война не е идеална, но да се игнорира LAW, от страна на Вашингтон е крайно недалновидно. В най-лошия случай LAW ще изпълнява полезни битови задачи, те безусловно ще облекчат прехвърлянето между сцените на военните действия, а в най-добрия случай ще изведат морските пехотинци на преден план, където те ще попаднат на първите страници на вестниците, тревожейки съперниците и дразнейки опозицията, точно, като Владимир Путин направи със своите "жаби." 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес