Близо 2 милиарда души, или почти 45% от хората, живеещи в Азия, не могат да си позволят здравословно хранене, което допринася за проблеми с анемия и затлъстяване, както и глад.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Нездравословното хранене излага на риск и бъдещото здраве и продуктивност, тъй като е причина децата да страдат от забавяне на растежа или отслабване и ги прави по-податливи на заболявания. В доклада се казва, че близо една четвърт от децата в Азиатско-тихоокеанския регион са засегнати от забавяне на растежа или нисък ръст за възрастта си.
Все повече хора в Азия нямат достатъчно храна, тъй като продоволствената несигурност нараства с по-високи цени и влошаваща се бедност, сочи доклад, публикуван днес от Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) и други агенции на ООН, предаде Асошиейтед прес, цитирано от БТА.
ОЩЕ: FAO: Страните да са готови за бъдещи продоволствени шокове
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Пандемията от COVID-19 е огромна пречка, причинила масови загуби на работните места и прекъсвания, а войната в Украйна е повишила цените на храните, енергията и торовете, лишавайки милиони от нормален режим на хранене, пише още в него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Подчертавайки въздействието на пандемията, която удари особено тежко уязвимите работници в туристическата и производствената индустрия, докладът сочи, че почти един на всеки 10 тайландци е бил недохранен през 2019-2021 г. - по-висок дял от много други страни в Югоизточна Азия, където средните доходи са много по-ниски. Бедността вече се е повишила с 2,6 процента между 2015 и 2018 г., според данни на Световната банка.
Близо половин милиард души, над 80% от които в Южна Азия, са били недохранени през 2021 г., а повече от 1 милиард са изправени пред умерена до тежка продоволствена несигурност, става ясно от доклада на ФАО. За света разпространението на продоволствената несигурност е нараснало до над 29% през 2021 г. от 21% през 2014 г.
ОЩЕ: СЗО: 5 млрд. души са изложени на токсични трансмазнини
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Докладът е петият годишен преглед на продоволствената несигурност и глада от агенции на ООН, сред които ФАО, УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната програма по прехраната.
През тези години напредъкът в облекчаването на глада и недохранването е забавил темп, а и се е неутрализрал отчасти. Разпространението на недохранването, измерено от агенциите на ООН, е било 9,1% през 2021 г., което е по-добре от 14,3% през 2000 г., но е леко повишено спрямо 2020 г.
"Реформирането на нашите хранително-вкусови системи за производство на питателна храна и гарантиране на справедлив достъп до здравословни хранителни режими е от решаващо значение", пише още в него.
ОЩЕ: "Леонардо" свали леко цената на медицинските хеликоптери, но пак е много висока
Индексът на цените на храните на ФАО се повиши през последните няколко години, като достигна рекорд през март 2022 г. Той се понижи, след като суровините поевтиняха малко по-късно през годината, но все още е с 28% над нивото от 2020 г.
От доклада става ясно още, че в Афганистан 70% от хората са изправени пред умерена или тежка продоволствена несигурност. В Камбоджа половината от населението е изправено пред умерена или тежка продоволствена несигурност. Една трета от жените в Азия на възраст 15-49 години са засегнати от анемия, която причинява умора и в най-тежките си форми може да причини увреждане на белите дробове и сърцето.