Европейската народна партия (ЕНП), най-голямата сила в Европейския парламент, претърпя тежко поражение в четвъртък заради резолюция, осъждаща отстъплението от демокрацията и въдворяването на корупция при управлението на българския премиер Бойко Борисов. Това твърди публикация на Euraktiv.com, озаглавена „Вотът за българското върховенство на закона се превръща във Ватерло за ЕНП“.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
ЕНП положи огромни усилия за изменение на проекторезолюцията, като замени критичните й текстове с похвала за подкрепяната от нея партия на Борисов ГЕРБ и се опита да насочи критиките към президента Румен Радев, който подкрепя протестиращите.
Но всички деструктивни поправки, внесени от Роберта Мецола (Малта) от ЕНП, бяха сразени при гласуване в сряда, а в четвъртък евродепутатите приеха резолюцията с 358 за, 277 против и 56 въздържали се.
Резолюцията за България беше приета с 358 гласа "за" в Европарламента
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
В ЕНП имаше 30 дисиденти - 6 гласуваха за резолюцията, а 24 се въздържаха. Андрей Ковачев, ръководител на групата на ГЕРБ в ЕНП, осъди „злоупотребата“ с Европейския парламент от левицата и Зелените „в контекста на вътрешнополитическата битка в България“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Как гласуваха българските евродепутати по резолюцията за България
Други евродепутати от България, между които и евродепутатът Радан Кънев, който представлява дясноцентристката сила, критикуваща Борисов, приветстваха вота като триумф за европейските ценности и ясно послание, че ЕП чува гласовете на обезпокоените български граждани относно корупцията и лошото управление на ГЕРБ.
Това е трета загуба за ЕНП за последните дни. Тя се противопостави на климатичната цел за 60% намаляване на емисиите до 2030 г., но целта бе одобрена от парламента. Забраната за неплатени стажове за младежта също срещна възражение от ЕНП, но беше приета от парламента.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
ЕП гласува намаляване на въглеродните емисии до 2030 г. с 60%
Ето защо Euractiv заключава, че снощният вот може да се превърне във Ватело (последната битка на Наполеон I, сложила край на управлението му като император на Франция – бел. прев.) за ЕНП като най-голяма сила в ЕП.
* Превод: БГНЕС.