В понеделник Великобритания отбеляза “Деня на свободата”, след като повечето ограничителни мерки срещу разпространението на коронавируса отпаднаха. На повечето места носенето на маски е доброволно, както и спазването на дистанция, а клубовете, кината и театрите могат вече да запълват капацитета си на 100 процента. И то без да изискват доказателство от гостите, че са ваксинирани. Такива ще са необходими от есента.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
“Кога да го направим, ако не сега?”, попита премиерът Борис Джонсън във виртуална пресконференция. През есента и зимата ситуацията ще е още по-сложна. Шотландия, Уелс и Северна Ирландия, които взимат сами решенията си относно пандемията, са далеч по-предпазливи.
Над 50 хиляди новозаразени на ден
Но не всички успяха да отпразнуват “свободата”. В петък здравният министър Саджид Джавид обяви, че е дал положителен тест за Ковид-19. Той се карантинира, а примерът му последваха и редица други политици, в това число Борис Джонсън. Джавид далеч не е единствен. В последните дни Великобритания отбелязва ръст на новозаразените с коронавирус. Делта вариантът се разпространява с бързи темпове на Острова и ежедневно биват регистрирани над 50 хиляди случая на новозаразени - числа, близки до пика на втората вълна през зимата. За последните седем дни броят заразените на 100 хиляди души е 399.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Случаите растат, но не и хоспитализациите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Саджид Джавид обяви, че има много леки симптоми. Благодарен съм, че е съм ваксиниран, каза той във видеото, публикувано в социалните мрежи.
Дотук 88 процента от британците са получили първата доза от ваксина срещу коронавирус, а 68 процента вече са напълно имунизирани. Експертите обаче не са уверени, че това е достатъчно, за да бъде предотвратена една нова вълна от инфекции. В друг туит здравният министър написа, че “макар числата да вървят нагоре, съотношението между случаите на инфекции и тези на хоспитализираните пациенти е най-ниското досега”.
Британските власти очевидно разчитат, че ваксините ще предпазят здравната система на Острова от ново претоварване. В неделя например броят на новите случаи на коронавирус беше над 50 хиляди, но едва 740 пациенти с Ковид-19 попаднаха в болница, а 41 изгубиха живота си. Когато през зимата 50 хиляди души се разболяваха за ден, до болница стигаха няколко хиляди от тях. Но това може да се промени и сега.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Мутациите създават риск от ново претоварване на болниците
Експертите прогнозират, че броят на нови случаи ще нарасне до над 100 хиляди в следващите дни. Ако броят на новоприетите пациенти в лечебните заведения достигне до 2000 или 3000 на ден, трябва отново да се въведат строги мерки, предупреждава епидемиологът Нийл Фъргюсън от “Импириъл колидж”.
Допълнителен риск създават и мутациите на вируса. Така например в части на Франция, основно на островите в Тихия океан, вече се разпространява бета варианта на вируса, който първо бе открит в Южна Африка. Срещу него ваксината на AstraZeneca, която е най-разпространената във Великобритания, не е особено ефективна. Затова британските туристи, които се връщат от Франция, биват изпращани в 10-дневна карантина.
Един британски експеримент
Масово разхлабване на мерките на фона на растящи числа на новозаразени: Великобритания провежда експеримент, който е невиждан в света. В момента около 1,7 милиона британци се намират в принудителна изолация, което създава големи логистични проблеми. Така например много ватмани и касиери не са на работа, което води до проблеми в градския транспорт и търговията – графикът на влакчетата на метрото е разреден, а работното време на някои магазини е съкратено.
На този фон някои съсловни организации настояват задължението за карантиниране да бъде заменено от ежедневни тестове, какъвто принцип е въведен в здравната сфера. Премиерът Джонсън вече обяви подобни изключения за работещите в критичната инфраструктура.
Източник: Дойче веле