Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: Вижда ли се Ердоган като лидер на мюсюлмански съюз срещу Израел и Запада?

29 април 2024, 17:27 часа • 2687 прочитания

Има много хора, които вярват, че след събитията в Газа Ердоган е започнал да вижда себе си като лидер на суперсила, но и като лидер на глобален мюсюлмански съюз срещу Израел и Запада. Това се посочва в анализът,  публикуван в гръцкото издание Kathimerini. Той е озаглавен "Съседството ни отново стана непредвидимо", а негов автор е Алексис Папачелас.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Някой, който вижда себе си в такава роля, ще направи неразумни неща и ще пренебрегне съветите на технократи и дипломати. Това е месианско отношение. Може би е бил повлиян от руския президент Владимир Путин или може би залага на друг колега в Белия дом през януари, смята още авторът на статията. ОЩЕ: Турция цели да намали зависимостта си от Русия: Внася втечнен газ от САЩ

Поводът за тези изводи

Поводът за този анализ е решението на Ердоган да отложи планирано посещение във Вашингтон. Рядката среща между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и американския му колега Джо Байдън в Белия дом беше отложена, каза турски официален представител на агенция Франс Прес в петък на фона на военната кампания на Израел в палестинския анклав Газа, написа Turkish Minute.

Гръцко-турските отношения и сигурността в Егейско море

Според автора това решение е изключително важно – ако не и решаващо – развитие, което със сигурност ще окаже влияние върху гръцко-турските отношения, но също и върху архитектурата на сигурността в Източното Средиземноморие.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Атина разчиташе на период на спокойствие в Егейско море, който се основаваше на признанието, че Анкара се нуждае от „спокойни води“ в отношенията си със САЩ в опита си да осигури надграждането и закупуването на нови изтребители F-16. Начинът, по който ще се поддържа това спокойствие в гръцко-турските отношения, беше съгласуван и изкован в продължение на значителен период от време от американските посланици в Атина и Анкара. Берлин също имаше задкулисна роля, но главните герои бяха американците, пише още изданието.  

След неотдавнашния изблик на Ердоган обаче е малко вероятно Конгресът да даде зелена светлина на исканията на Анкара. ОЩЕ: Мицотакис ще ходи при Ердоган заради "големия трън" между Гърция и Турция

Ще отложат ли и самолетите за Гърция?

Що се отнася до гръцко-турските отношения, ще трябва да видим какво ще означава това внезапно напрежение в отношенията на Анкара с Вашингтон. Ердоган, който не се интересува от F-16 или от среща с президента на САЩ Джо Байдън, може лесно да се върне към политика на прелитане и провокации.

Вашингтон ще трябва да реши каква позиция ще заеме и дали ще се откаже от илюзиите си. Няма съмнение, че определени хора ще излязат и ще предложат одобрението на споразумението за F-35 с Гърция да бъде отложено, докато прахът с Анкара се улегне и стане по-ясно дали Турция ще получи своите F-16.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Така или иначе, гледаме към изцяло нова игра, тъй като съседството ни отново става непредсказуемо, пише още Kathimerini. ОЩЕ: Анализ: Гръцките F-35 изглежда са заложник на американско-турския спор за Швеция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес