Военновъздушните сили на Тайван биха били уязвими, ако Китай реши да нападне острова. Китай най-вероятно ще установи въздушно превъзходство в ранен етап на евентуална инвазия, като ще го направи пълномащбно, за разлика от Русия в Украйна. Тиова се казва в публикация във "Вашингтон пост", която е базирана на поредни данни от "Пентагонлийкс" - секретните документи, появили се в Интернет през "Дискорд": Какво стана ясно от изтеклите секретни документи за Украйна?
Съгласно класифицираните данни, Тайван се съмнява, че би могъл ефикасно да спре със своите ПВО системи масиран китайски ракетен удар, а отделно едва малко повече от половината от тайванските самолети са готови за участие в битки, допълва "Вашингтон пост".
В изтеклите документи се казва още, че анализаторите на Пентагона смятат ученията на Тайван за предупреждение за ракетни нападения за недостатъчни, както и евентуалното "пазене" на ПВО от страна на Тайпе в ранна фаза на война. Освен това - тайванският метод на тренировки с ПВО и обстрел с по две ракети по неподвижни цели също е считан за голям минус, ако Китай действа с ракетен обстрел от движещи се платформи. А Китай има 40 бази, от които може да стреля по Тайван, като в тях са разположени над 800 маскирани за сателити позиции за стрелба. Отделно - китайските военни учения, които използват и цивилни кораби за извършване на операции, се считат за ефикасен метод да бъде парирано американското разузнаване и то да не може да даде ранно предупреждение на Тайпе за действителна китайска инвазия. Важен е и друг въпрос - доколко Китай може да се справи с американските сателити, което изобщо не е малка вероятност. При такова развитие на нещата, войната може да е още по-кървава - защото без сателитни данни, прецизността на американска военна помощ за Тайван ще пострада сериозно. Накратко казано - повече ракети и бомби ще пропуснат целите си.
Всички тези оценки обаче са в документ, който не претендира да прави всеобхватен анализ на китайските и тайванските военни способности.
Към момента китайската армия е 14 пъти по-голяма от тайванската армия. Но началникът на американските обединени щабове ген. Марк Мили припомня, че китайската армия не е участвала в реални бойни действия от 70-те години на XX век насам, а липсата на боен опит добре е демонстрирала до какви провали може да се стигне - необходимо е само да бъде попитана Русия за случващото се в Украйна. А и установяването на въздушно превъзходство от Китай не значи сигурно спечелване на война.
ОЩЕ: Ще удържи ли Тайван атака от Китай: 4 възможни сценария
Министерството на отбраната на Тайван заяви, че уважава външните мнения за неговата армия, но че системите му са "внимателно конструирани въз основа на враждебни заплахи".
Военна симулация: Китай ще загуби при инвазия в Тайван, но и пораженията за САЩ ще са огромни
Напоследък напрежението между Тайван и Китай се увеличи на фона на китайските военни маневри. Пекин твърди, че демократичната държава е част от неговата територия, но Тайван има независимо правителство от повече от 70 години, припомня БТА.
Десетки изтичания на информация от американското разузнаване се разпространяват в интернет от седмици. 21-годишният Джак Тейшейра от американската национална гвардия на военно-въздушните сили е заподозрян, че е разпространил данните. Той беше арестуван в четвъртък. Правителството на САЩ предупреди, че документите може да са били манипулирани.