Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Албания все повече изглежда като новия възможен бежански вал за ЕС

19 юни 2018, 09:30 часа • 1708 прочитания

Страни като Австрия разглеждат Албания като възможен вариант за държава дубльор на Турция по отношение на спирането към ЕС на мигрантските потоци. Експерти обаче изразиха песимизъм, че това би могло да се реализира на практика.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Да си призная, единственото нещо, което е направено позитивно, от 2015 г. досега, това е сделката с Турция през 2016 г., стана ясно от думите на арабиста проф. Владимир Чуков в ефира на БНТ.

Нивото на незаконната емиграция намалява, но във всички случаи това не трябва да ни успокоява. Виждаме все пак някакви мерки, които се взеха. Италия е пряко заинтересована. Тя някакси започна да дава нов тон, нова стъпка. Може би ще се стигне до евентуално засилване на позициите на правителството на националното съгласие в Либия. Тезата е - нека да направим силна държава Либия, да ѝ помогнем, и тя ще си поеме мигрантските потоци, обясни бежанската ситуация проф. Чуков.

Другата държава е Австрия, която търси втора държава като Турция и в момента най-сериозен кандидат е Албания. Друг е въпросът дали властите ще се съгласят в Албания да бъде изграден бежански вал. Песимист съм, че Турция би могла да намери своя дубльор, коментира още експертът.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Имаме напредък - освен споразумението с Турция се създаде обща Служба за гранична сигурност, има много по-добра координация между отделните страни по отношение на хората, които пристигат. Ако не се намери общото европейско решение, за мен това е проблем на целия ЕС, изрази мнение и политологът Йордан Божилов от Софийския форум за сигурност.

Струва ми се, че европейските лидери мислят в едни много странни категории, когато се говори за бежанците. Ако се гледа само на повърхността, това може да реши въпроса само на някои политически партии преди изборите. Ключовото е лидерството и дългосрочната визия, категоричен бе Божилов.

По думите му рисковете, които България има пред себе си, в значителна степен по-ниски от от други страни. Това обаче на трябва да се подценява в една дългосрочна перспектива, тъй като България е все пак външна граница. За мен е много важно да се върви към интеграция на сектор "Сигурност", уточни още Йордан Божилов.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес