Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Африка - чудесно поле за конспирации срещу Бил Гейтс и коронавируса

28 май 2020, 15:00 часа • 4506 прочитания

Докато новият коронавирус носи глобален хаос, Бил Гейтс е новата черна овца за теоретиците на конспирацията по целия свят, включително в Африка, където фалшив онлайн пост на кенийски политик наля още масло в разпространението на дезинформация.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Докато програмите за ваксиниране на Гейтс на континента отдавна осигуряват достатъчно поводи за спекулации, фалшивите твърдения са придобили ново измерение на фона на пандемията, пише БГНЕС, позовавайки се на материал на АФП.

На 15 март губернаторът на Найроби Майк Сонко публикува старо видео на Гейтс, в което милиардерът предупреждава за последствията от бъдеща пандемия, с надпис "Бил Гейтс ни каза за коронавируса през 2015". Всъщност клипът показва, че Гейтс предупреждава, че светът е неподготвен за глобална пандемия в разговора си за TED преди пет години, но той не спомена коронавируса.

Постът на Сонко генерира толкова много реакции сред неговите над 2 милиона последователи във Facebook, че той остава най-консумираният в света пост за Гейтс в ерата COVID-19, твърдят от CrowdTangle. Досега той е споделян повече от 1 милион пъти и е събрал 38 милиона гледания в социалните медии.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Постът подчертава ролята на местните общественици за разпространението на лъжливи или подвеждащи твърдения в различни части на света, е оценката на лабораторията за цифрови криминалистични изследвания на Атлантическия съвет (DFRLab), базирана във Вашингтон, която изучава дезинформацията в световен мащаб.

"Те обикновено стигат отвъд ... целевите общности, когато влиятелна фигура, като известна знаменитост или дори утвърден медиен източник, ги засилва. След като достигнат това ниво на разпространение, те мигрират между езици", заяви Зарин Харазян от DFRLab пред AФП.

Всемогъщи елити

Слуховете за връзки между Гейтс и настоящата пандемия се радват на особено широка привлекателност сред различните заговори за конспирация по целия свят, откакто вирусът изригна в китайския град Ухан през декември 2019 година.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

От януари повече от 683 000 публикации в световен мащаб от публични страници във Facebook и групи споменават Гейтс, произвеждайки близо 53 милиона харесвания, споделяния и мнения.

"Една обща теория на конспирацията, която изглежда преминава през граници, езици и култури, е недоверие към "всемогъщите елити и институции.Изтъкнатият профил на Гейтс, откровеността и активната ангажираност в международната обществена здравна работа са го превърнали в основна мишена за този конкретен вид на конспирация", каза Харазиян.

Сред най-популярните твърдения в Африка е идеята, че Гейтс иска да контролира човечеството с помощта на ваксини-татуировки, в които има миркочипове и чрез тях може да се следят действията на всеки ваксиниран. Тази теория обаче не е просто популярна само в Африка, а навсякъде пос вета.

Привържениците на конспирацията също така твърдят, че Гейтс може да печели от евентуална ваксина и че фондацията му е патентовала лечение преди години, преди да разкриването на новия коронавирус. Други вярват, че той е създал вируса за контрол на населението – деликатен въпрос в Африка, където голяма част от видимите реакции онлайн се съсредоточиха върху въпроса за ваксина за COVID-19 и експериментални изпитания на местно ниво.

Миналите спорове подхранват подозренията

Историята на западните злоупотреби с медицината в Африка обяснява някои от нежеланите реакции, каза Сара Купър, експерт в SAMRCCC.

"През последните няколко десетилетия в Африка има различни инциденти с медицински изследвания, които са свързани с груби нарушения на правата на човека", каза тя за АФП. Те варират от експерименти с принудителна стерилизация, проведени в Намибия, когато тя е била част от колониите на Германия в края на XIX век, до спорни изпитания на лекарства, проведени от западни фармацевтични гиганти в различни африкански държави през 90-те години.

Недоверието към западните ваксини бе доказано от наскоро станал много популярен в социалните мрежи пост, в който се твърди, че френският учен Дидие Раул - човекът, който във Франция въведе хидроксихлорокина като част от лечебен протокол срещу COVID-19, е предупредил африканците да не използват "ваксината на Бил Гейтс", защото съдържа "отрова".

AFP Fact Check развенча твърдението - Раул никога не е правил коментари и ваксина все още не съществува. Но това предизвика лавина: Френската версия на публикацията беше споделена повече от 47 000 пъти, преди да бъде свалена.

Политиците в Нигерия определено имат афинитет към подобни теми, включително Феми Фани-Кайоде, бивш министър на авиацията, известен със споделянето на дезинформация по политически и религиозни линии. Фани-Кайоде, който има стабилни последователи сред християните от Южна Нигерия, сподели множество публикации, твърдейки, че Гейтс е част от таен властови елит, който иска да постигне световно господство, използвайки коронавируса и 5G технологията, наред с други неща.

СЗО отвръща на удара

Тъй като броя на вирусите и слуховете нарасна лавинообразно, агенции като Световната здравна организация (СЗО) се надпреварват да спрат разпространението на дезинформация, като провеждат онлайн кампании и помагат на правителствата да създадат специализирани уеб портали.

През февруари СЗО проведе семинар с над 50 журналисти в Нигерия.

"Журналистите и медиите са от решаващо значение за получаването на правилните съобщения до общността. Искаме да предадете правилната информация на хората и да допринесете за спирането на разпространението на слухове", заяви Дхамари Найду.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавирус, 28 май"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес