Джок Полфрийман е отвлечен от държавата. Това заяви в ефира на БТВ адвокат Михаил Екимджиев. По думите му ще има тежки последици за страната ни заради казуса с Джок Полфрийман, който вече е свободен човек, но е задържан неправомерно.
Проблемът не е това, че австралиецът ще има всички основания да осъди страната ни, а че ще има дипломатически последици. Главният прокурор съучаства в това, смята Екимджиев.
Той атакува членовете на ВСС, които в болшинството си според него са фигуранти. По мнението му те са хора без чест и достойнство, които са избрани във ВСС да изпълняват партийни поръчения.
ВКС няма право да разглежда искането на главния прокурор. Това искане е недопустимо по думите на Екимджиев. Това искане иска да компроментира Калин Калпакчиев и съдийската колегия, която е срещу избора на Иван Гешев за главен прокурор.
Припомняме, на 1 октомври стана ясно, че има заповед за експулсиране на Джок Полфрийман. От ВКС съобщиха, че с оглед изключителния обществен отзвук на делото касационното разглеждане за възобновяването на делото за условно предсрочно освобождаване на Джок Полфрийман се изтегля по-рано във времето - за 7 октомври. Първоначалното насрочване на делото беше за 23 октомври 2019 година. Разглеждането бе поискано от главния прокурор Сотир Цацаров.
Още на 25 септември говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова съобщи, е към момента Джок Полфрийман е свободен гражданин и може да напусне страната. Адвокатът на австралиеца Калин Ангелов призова пред "Ей Би Си нюз" австралийските власти да побързат с процедурата по издаване на документите на Полфрийман и да го изведат бързо от страната, тъй като подзащитният му е застрашен от държавните власти.
Междувременно стана ясно, че на австралиецът е издаден валиден документ за самоличност и му е закупен самолетен билет. Пред австралийски медии самият Полфрийман обаче заяви, че му се пречи да напусне страната.
Преди дни стана ясно и че Джок Полфрийман обжалва първата си забрана за напускане на България, издадена през 2007 г. Тогава целта й е била да осигури неговото присъствие по време на наказателното производство, което приключва с влизането в сила на присъдата.