Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

62% от руснаците не искат да се бият в Украйна, но вярват на Путин - защо?

09 август 2022, 13:30 часа • 6740 прочитания

Повече от половината руснаци смятат, че "специалната военна операция" в Украйна (така режимът на Путин нарича подпалената от него война в Украйна) се е проточила, а според една трета военните действия ще продължат над една година. Това са данните от анкета на социологическата агенция Russian Field.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Изследването се е провеждало по метода на телефонното анкетиране между 28 и 31 юли и в него са взели участие 1609 респонденти от осем федерални окръга. Авторите на изследването отбелязват, че резултатите по редица въпроси, свързани с Украйна може да не съвпадат с реалната ситуация, тъй като "руснаците се страхуват да говорят по темата - повишил се е броят на отказите, понижило се е нивото на искреността."

60% от анкетираните руснаци биха подкрепили решение на президента Путин да започне ново настъпление към Киев, но едновременно с това 65% биха одобрили и намерението на президента да спре "специалната операция" и подпише мирно споразумение. Според социологическата агенция подобно противоречие е свързано с нежеланието на обществото да мисли за големи политически проблеми.

В същото време почти две трети от анкетираните мъже (62%) не са готови лично да вземат участие във военните действия в Украйна, ако им се предостави такава възможност. Това е с 6% повече от аналогична анкета, проведена през втората половина на май. Желание да участват във войната са изразили 29% от анкетираните мъже, като по-голямата част от тях са на възраст от 45 до 59 години (37%), докато тези от 19 до 29 години са едва 23%.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Желаещите да помогнат материално на руските военни също не са много - 67% изобщо не са готови да пожертват собствени средства за подкрепа на "специалната операция".

За продължаване на военната операция са 52% от анкетираните, а за преминаване към мирни преговори - 38%.

Според политолога Алексей Макаркин фактът, че повечето руснаци са готови да одобрят две противоположни решения на Путин - за спиране на войната и за началото на ново настъпление може да се счита за израз на доверие към президента. Тук своята роля има вкорененото в руското общество вярване, че "началниците виждат по-добре, ние сме малки хора", а "малкият човек" не разбира много от политика и не иска да разбира, коментира още Макаркин за "Коммерсант".

Той припомни, че когато в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век върху хората, освен личните и битови грижи, се е стоварила и отговорността за техния избор, това е предизвикало психологически дискомфорт у по-голямата част на населението. "Тогава те си мислеха така: Нека властта да каже по телевизора как е правилно да се държим. А властта не казваше. Затова тази част от обществото беше доволна, когато се появи Путин, който пое тази отговорност", обясни Макаркин.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Ето защо сега народът просто се доверява на президента, който "им позволява да не мислят за политика", резюмира политологът.

По-рано стана ясно, че дефицитът на стоки тревожи руснаците повече, отколкото ядрената война. Повече вижте В ТАЗИ СТАТИЯ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес