Дългоочакваното предложение на френското председателство, свързано с ветото за Република Северна Македония, за което се говори от три дни, е постъпило в Комисията по външна политика в Народното събрание. Това потвърдиха пред БТА от пресцентъра на парламента.
Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)
Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира
Вчера началникът на кабинета на премиера Кирил Петков Лена Бориславова каза, че с решение на Министерския съвет са задължили всички органи на изпълнителната власт, когато има ново предложение за Република Северна Македония, незабавно да го входират в Комисията по външна политика на Народното събрание.
В документа, изпратен от Френското председателство до председателя на Комисията по външна политика Венцислава Любенова, е записано, че "преговорите за присъединяване предвиждат специално внимание да се обърне на защитата и недискриминационното отношение към граждани от малцинствените групи и общности в Северна Македония". За да се гарантира това, напредъкът по този въпрос ще бъде следен внимателно от Комисията, която ще изготвя доклади за Съвета, предава БНР. Подчертано е, че ЕС отбелязва намеренията на България и Северна Македония да направят едностранна декларация относно македонския език.
Наред с изискванията за прилагането на важни реформи и законови промени за приемане на Северна Македония в Евросъюза - като съдебна реформа и борба срещу корупцията и организираната престъпност, е поставена и борбата срещу речта на омразата и дискриминацията. В преговорната рамка е включено изискването за постигане на конкретни резултати и добросъвестно прилагане на двустранни споразумения, включително Договора за добросъседство с България от 2017-а и Декларацията от София от май 2018-а.
Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа
Още: Като убийството на Евгения: Откриха тялото на италианска студентка в куфар (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Полицай беше брутално убит в Косово
Още: Русия и Украйна с еднаква тактика към Тръмп: Коя първа ще изчерпи търпението му
Северна Македония ще трябва да приеме с приобщаващ процес План за действие, посветен на защитата на правата на малцинствата, в сферите недискриминация, борба срещу речта на омразата, образование, създаване на ефективни мерки, механизми за докладване и определяне на отговорни институции. Прилагането на тази пътна карта и План за действие ще бъде постоянно следено и редовно обсъждано на Междуправителствените конференции по време на процеса по присъденяване.
Вчера посланик Флоранс Рубин проведе среща с депутатите от Групата за приятелство с Франция в Народното събрание. На тази среща документът е бил обсъждан. Обсъждано е било и дали управляващите имат необходимото мнозинство, за да го приемат. По-късно съпредседателят на ДБ Христо Иванов разясни в кулоарите на парламента, че за България би било успех, ако Скопие се съгласи да приеме българските условия и ЕС стане гарант за изпълнението им.
В сряда Министерският съвет прие решение всички предложения по казуса със Северна Македония, различни от досегашната българска позиция, да бъдат одобрявани от Народното събрание. Преди седмица именно тази тема се превърна в причина за напускането на ИТН на управляващата коалиция, а лидерът на партията Слави Трифонов окачестви действията на премиера Кирил Петков като национално предателство.
Още: От днес: Плащаш, ако искаш във Великобритания - нов документ и за ЕС (ВИДЕО)
Още: Следващата голяма руска офанзива в Украйна: Спекулации (ОБЗОР - ВИДЕО)