Ако ви се е случвало да си имате работа с повреда в автомобил, двигател или друг сложен механизъм, със сигурност сте чували от него неприятни звуци или шумове, източникът на които е трудно да бъде определен. Сега не е нужно да напрягате слуха си, за да установите от къде идват подозрителните звуци в колата или повреденото устройство. Това ще го направи специалната камера SeeSV-S205.
Устройството извършва звукова снимка, на която съвсем ясно се изобразява местоположението на всички източници на шум в изследвания механизъм.
Приспособлението е разработено от специалисти на компанията SM Instrument Company и представители на корейския институт Korea Advanced Institute of Science and Technology, KAIST. Камерата се отличава с петоъгълен корпус и три удобни ръкохватки, разположени на задната й страна. Благодарение на тях, както и на ниското тегло на устройството – 1.78 кг, то може да бъде лесно държано и пренасяно само с една ръка.
Трябва да отбележим, че SeeSV-S205 не е единствената звукова камера в света. Всички останали обаче имат прекалено големи габарити и маса. По тази причина те трябва предварително да бъдат монтирани пред обекта на изследване на специална стойка, което многократно усложнява процеса.
На лицевата част на SeeSV-S205 са разположени 30 високочувствителни MEMS микрофона, които са подредени във вид на спирала с пет лъча. Чрез специални алгоритми устройството е в състояние да определи местоположението на неподвижен или движещ се източник на някакъв шум. Освен това машината е снабдена още с оптична камера с висока резолюция, монтирана в центъра на устройството. Тя прави стандартни видеозаписи с честота 25 кадъра в секунда.
Данните, постъпващи от микрофоните и камерата, се използват за формиране на звуково изображение в режим на реално време.
Това изображение наподобява цветна карта, на която с различни цветове са определени различни области от изследвания механизъм, в които се чуват звуци с определена сила и честота.
Авторите на разработката разказват, че са успели да минимизират размерите на камерата чрез предварително ограничаване на нейния динамичен диапазон. „Изследванията ни показаха, че шумовете, които възникват във вътрешността на механизмите или друг промишлен продукт, имат достатъчно малък динамичен диапазон. В резултат на това за качествената работа на нашата звукова камера се оказа достатъчно осигуряването на максимална чувствителност в диапазон 350 GHz до 12 kHz.“, разказва професор Сеок Хюнг Бае.
Камерата вече е получила престижната премия Red Dot product design. Засега обаче няма никаква информация за евентуалната й стойност и за това кога точно ще влезе в производство.
Редактор: Анна Маринова