Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Създадоха стъкло, което не се чупи

03 февруари 2014, 10:12 часа • 16068 прочитания

В бъдеще ако изпуснете стъклена чаша или друг предмет от стъкло, подложено на специална обработка, те ще останат цели, независимо от това колко силен е бил ударът и в каква повърхност. Това ще бъде възможно, благодарение на нова технология, открита от учени от университета Макгил, Монреал.

Още: Ако министрите бяха зъболекари, учили за импресионисти

Още: Криворазбраната демокрация: По-вредна и от Путин

Специалистите използвали в основата на работата си особеностите на строежа на черупките при някои морски мекотели.

В какво се състои тайната? Използвайки малки технологични трикове, учените успели да накарат стъклото да се деформира до известна степен при силно външно въздействие. При това здравината на специално обработеното стъкло се повишава стотици пъти, в сравнение със здравината на обикновеното стъкло.

Изучавайки структурата на черупките на мекотелите, учените открили, че те се състоят от микроскопични „парченца“, захванати едно за друго по начин, напомнящ сглобяването на елементи от конструктор Lego. Специалистите попаднали и на още една особеност – краищата на отделните „парченца“ нямат ясно очертани граници във вид на прави линии, а са със сложна вълниста форма, наподобяваща краищата на елементи от пъзел.

Още: Овален човек в триъгълника на властта: Политическата 2025-та по месеци

Още: Един факт, който убягваше на фактчекърите

Тази характеристика била използвана за създаването на супер здравото стъкло.

Учените изрязали с помощта на лазер мрежа от вълнисти „пукнатини“ в малки плочки обикновено стъкло и благодарение на тази процедура, то станало изключително здраво.

Стъклото не се чупи, защото когато бъде подложено на механично въздействие, енергията от удара ефективно се разсейва чрез мрежата от микропукнатини и цялостта се запазва. Обработените по специалния метод парченца стъкла се оказали 200 пъти по-здрави, в сравнение с обикновеното стъкло.

Изследователите са на мнение, че процесът на лазерна обработка може лесно да се адаптира за обработка на големи стъкла и повърхността на стъклени предмети със сложна форма. Освен това същият метод ще може да се прилага и при производството на обекти, направени от други чупливи материали, като керамика например.

Още: Спиране на Сарафов - добре, усмивки от Новоначалието - не толкова

Още: Урок по политика от Зеленски: За "десните" в България специално

Редактор: Анна Маринова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес