Създадоха нови соларни панели

07 август 2012, 13:10 часа • 12416 | прочитания

Учени от Масачузетския технологичен институт представиха нова разработка, представляваща принципно нов фотоелемент. Откритието е изградено предимно от въглерод и превръща в енергия и инфрачервеното излъчване, при това без да прегрява, предаде КРОСС.

Още: Игри на вотове или как да си заработим депутатската заплата така, че всички да видят

Още: Златен век: Българските мита, които да наложим

40% от слънчевата енергия, която достига до повърхността на Земята, се състои от близко инфрачервено излъчване. Този показател е още по-висок в облачни дни, тъй като инфрачервените лъчи почти не се задържат от облаците. Съвременните соларни панели обаче не могат да работят с излъчване в инфрачервения диапазон. Освен това, такъв тип лъчи нагряват силно панелите, в резултат на което коефициентът им на полезно действие може да се понижи наполовина.

Създаденият от учените фотоелемент се състои от въглеродни нанотръби и фулерен C60. Досега изследователите, опитващи се да използват нанотръби за създаване на слънчеви панели, ги поставяха върху полимерна подложка, имаща за задача да ги задържа на местата им и да събира електроните. Във въздушна среда и подложени на пряка слънчева светлина, тези полимерни подложки губеха своята стабилност, а специалните покрития за защита на полимерите от прегряване задържаха и част от слънчевата светлина, като освен това повишаваха значително цената на фотоелементите.

Новите соларни клетки са много леки и тънки. На тяхна база могат да бъдат създадени многослойни слънчеви батерии, които ще осигуряват висок коефициент на полезно действие благодарение на поглъщането на излъчването в инфрачервения спектър.

Още: Наплив за служебни премиери: Безумието "Домова книга" роди други безумия

Още: "Ергенът" и бизнесът с енергията ни

Редактор: Яна Баярова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес