Има ли изобщо такъв склад и значи ли това, че там винаги е тъмно? Отговорите са да и не. Първият „зелен” склад у нас, конструиран от Пивоварна „Загорка”, няма нужда от ключове за осветление, защото то, подобно на повечето неща в съоръжението, се управлява по доста иновативен начин – чрез датчици.
Още: Думите на годината: "Мистър кеш", "Санитарен кордон" и още малко
Още: Неблагодарният евроатлантизъм: Ново начало, стар край
Това не е единствената хитрина, която спестява енергия и прави склада еко. По-добрата изолация на стените премахва нуждата от охладители. Заедно с бързите врати, топлинните завеси предотвратяват охлаждането и затоплянето на обема на склада в различните сезони. На покрива на сградата пък са разположени соларни панели за топла вода. Чрез тях компютърната система BMS контролира разхода на енергия.
В днешно време много еко технологии са изградени около теорията, че нищо не трябва да се изхвърля. На този принцип в „зеления” склад е интегрирана и система за събиране и оползотворяване на дъждовната вода.
Съоръжението е конструирано така, че вътрешните помещения без прозорци се осветяват чрез иновативната система “Solar Tube”, която „пренася“ дневната светлина до тези помещения. Източниците на изкуствена светлина в помещенията на „зеления” склад са базирани на LED технология.
Още: Борисов и фабриката на девети
Още: Пиши "Украйна" и да бягаме
„Сградата на зеления склад е уникална, защото това е единственото подобно съоръжение от този клас на територията на България, както и единственият зелен склад за готова продукция в системата на Хайнекен в света”, заяви изпълнителният директор на „Загорка АД” Николай Младенов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Депутатите да ги тестват за мозък – първо обаче избирателите
Изграждането на „зеленото” съоръжение продължава почти три години. Днес то се разпростира на площ от 3000 кв.м.